ISO9001 certifikát IT | SK | Vyhľadávanie
 

V Bratislave otvorili výstavu mŕtvych tiel, vyvoláva rôzne reakcie

the body.jpgVýstava Body the Exhibition bola otvorená 10. augusta v Incheba Expo Bratislava.

Podľa Slovenskej lekárskej komory a Ústavu zdravotníckej etiky Slovenskej zdravotníckej univerzity je výstava protiprávna.

Exponáty vyrobené z reálnych ľudských tiel sú spojené s osobným výkladom medikov.

V rôznych formách putovala po celom svete. Pracuje na nej viac ako 150 medikov, študentov lekárskych fakúlt. "Je škoda, že niektorí lekári vystupujú proti našej výstave a prirovnávajú ju k morbídnemu divadlu. Trochu mi to pripomína búrlivé reakcie na prvú verejnú pitvu, ktorú už v roku 1600 uskutočnil slovenský lekár Ján Jesenius na Staromestskom námestí v Prahe. On za svoje pokrokové názory nakoniec zaplatil životom. To našťastie našim medikom, ktorí na výstave pracujú, rozhodne nehrozí," komentuje negatívne reakcie Květa Havelková, hovorkyňa spoločnosti JVS GROUP, ktorá výstavu na Slovensko prináša.

Podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) a Ústavu zdravotníckej etiky Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) je výstava protiprávna. Lekári tvrdia, že má porušovať legislatívu, ktorá upravuje narábanie s mŕtvymi ľudskými telami. Má ísť o Dohovor o ľudských právach a biomedicíne či zákon o pohrebníctve. Tiež poukazujú na to, že organizátori výstavy nevedia adekvátne preukázať pôvod mŕtvol ani súhlas nebohých na takéto využitie ich tiel. Výstava má porušovať ľudskú dôstojnosť. "Ide o bezohľadnú komerčnú aktivitu, čiže o získavanie nekalého finančného prospechu využitím, respektíve zneužitím mŕtveho ľudského tela či jeho častí," napísali SLK a Ústav zdravotníckej etiky SZU vo svojich stanoviskách.

Zástupca Slovenskej asociácie Falun Gong Marek Tatarko na dnešnej tlačovej konferencii vyjadril obavy, že vystavované mŕtve telá patrili osobám, ktoré čelia v Číne prenasledovaniu. Spoločne s Občianskou konzervatívnou stranou, Konzervatívnym inštitútom M. R. Štefánika a Lidskými Právami bez Hranic vyzvali Ministerstvo školstva SR a zriaďovateľov škôl, aby sa učitelia, študenti a žiaci mohli o návšteve rozhodnúť s vedomím skutočností, ktoré zverejnili, ďalej Ministerstvo zdravotníctva SR a Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava, aby preverili, či výstava neporušuje zákon o pohrebníctve a iné právne predpisy a medzinárodné dohovory záväzné pre Slovensko. A taktiež Generálnu prokuratúru SR, aby preverila, či v súvislosti s výstavou sa nenaplnila podstata trestného činu hanobenia mŕtveho.

Podľa hygienikov výstava nie je v rozpore so zákonom o pohrebníctve, ktorý ukladá zaobchádzať s ľudskými ostatkami dôstojne a tak, aby nedošlo k ohrozeniu zdravia. To podľa stanoviska hlavného hygienika z roku 2012, kedy bola výstava mŕtvych ľudských tiel v hlavnom meste pod iným názvom, neohrozí.

Veľvyslanectvo Čínskej ľudovej republiky v Slovenskej republike rezolútne odmieta "všetky absurdné a neodôvodnené obvinenia sekty Falun Gong". "Podľa informácií, ktorými disponujem, nie je organizátorom čínska spoločnosť. Z tohto dôvodu sa treba obrátiť na relevantné spoločnosti, aby vám objasnili pôvod exponátov a taktiež preukázali legálnosť ich získania," uviedol pre TASR Ruixiang Wang z ambasády.

Výstava je primárne určená pre laickú verejnosť a potrvá niekoľko mesiacov.


 
 
Povedali o nás

foto baretta.jpg"Stále mám v živej pamäti návštevu v Taliansko-Slovenskej obchodnej komore, ktorá mala pre mňa osobitý význam. Jej účelom bolo získanie bližších informácií o intenzívnej činnosti talianskych priemyselných podnikov na území Slovenska."

Pier Paolo Baretta / Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva a financií Talianskej republiky
 
 
Kontakt
Sídlo:
Michalská 7
81101 Bratislava
Tel.: +421 2 541 31 290
Sme členom
&nsbp;
Úvod Camit Služby Členstvo Podnikanie Podujatia Publikácie Novinky Kontakty Camera di commercio Italo-Slovacca
© 2018. All rights reserved