Príbeh 26-ročného Tomáša, ktorý vďaka programu Erasmus pre mladých podnikateľov zavítal do Rimini

  • Október 23, 2017

entrepreneur-1103717_960_720.jpg Prinášame Vám zaujímavý článok o skúsenosti 26-ročného Tomáša zo Slovenska, ktorý sa zúčastnil projektu Erasmus pre mladých podnikateľov.

V článku, ktorý bol publikovaný v talianskom časopise Il Ponte, nájdete okrem zaujímavostí, ktoré prezradil Tomáš, aj rozhovor s jeho hostiteľom, ktorým bol uznávaný taliansky architekt, Nedo Pivi.


„Európsky sen“ sa stále vyvíja. Je ešte ďaleko od toho, aby sa stal skutočnosťou. Dôvodom sú fyziologické problémy spojené s históriou. Ale ak je niečo, čo by mohlo byť stimulom pre európsky sen, tak je to projekt Erasmus: budúcnosť národa je v mladých študentoch a vďaka projektu Erasmus sme svedkami zrodu generácie, ktorá už nie je obmedzená hranicami štátov. Opäť sme však pri histórii. Hlboká kríza z roku 2008. Študenti už nestačia, potrebujeme podnikateľov. A preto v roku 2009 vzniká Erasmus pre mladých podnikateľov (Erasmus for Young Entrepreneurs EYE): projekt, ktorý mladým či nádejným manažérom s podnikateľskými plánmi ponúka skúsenosť, pri ktorej môžu pracovať priamo s uznávanými podnikateľmi v iných európskych krajinách. Rimini je mesto, ktoré je všetkým týmto výzvam otvorené. V júni tohto roka v rámci tohto projektu navštívil Taliansko slovenský podnikateľ Tomáš Kysel, 26-ročný krajinár zo Zvolena, ktorého snom je otvoriť si krajinárske štúdium. Jeho hostiteľom bol Nedo Pivi, uznávaný architekt z Rimini, ktorý mal záujem odovzdať mladému podnikateľovi svoje poznatky.
Tomáš sa aktívne spolupodieľal na projektoch, ktoré riadi Pivi a jeho spolupracovníci. To mu umožnilo zblízka pozorovať spôsob, akým sa podniká v Taliansku a konkrétne v Rimini.


Tomáš, ako u teba vznikla myšlienka zúčastniť sa projektu Erasmus pre mladých podnikateľov?

„Keďže som nemal veľa skúseností s obchodnou činnosťou, mal som pocit, že by to mohla byť veľká príležitosť zistiť, ako fungujú projekty v Taliansku a zároveň sa niečo naučiť od odborníkov v tejto oblasti. Okrem toho najdôležitejšia bola možnosť získať kontakty so zahraničnými partnermi.“


Povedz mi niečo bližšie o tvojom štúdiu.

„O štúdium ochrany a využívania krajiny som sa začal zaujímať, keď som si uvedomil, že je veľmi potrebné vytvoriť udržateľný vzťah medzi prírodou a ľuďmi, a to nielen na Slovensku. Napadlo mi, že toto by mohla byť moja misia. Preto som sa rozhodol študovať Ekológiu a využívanie krajiny na Technickej univerzite vo Zvolene. Vďaka tomu som mal v poslednom ročníku možnosť zúčastniť sa študijného pobytu v rámci Krajinnej architektúry prostredníctvom projektu Erasmus na Univerzite vo Florencii.


Prečo práve Rimini?

Rimini som vnímal ako moderné a otvorené mesto, ktoré vie oceniť dobré nápady a je skvelým miestom pre ich realizáciu. Vybral som si štúdio Neda, pretože ciele jeho aktivít, či už plánovaných alebo zrealizovaných, sa zhodovali s oblasťou môjho záujmu.


Pri tejto skúsenosti si mal možnosť spoznať fungovanie marketingu a administratívy v Rimini. Ako posudzuješ zvonku podnikateľský svet v Rimini a celkovo v Taliansku?

Vďaka tejto spolupráci som zistil, že byť podnikateľom v oblasti architektúry a ochrany krajiny nie je vôbec ľahké. Je veľmi dôležité pracovať tak, aby bola kvalita na prvom mieste. Okrem toho je dôležité udržať pozitívny a fungujúci vzťah medzi projektantom a zákazníkom, a to prostredníctvom nepretržitého kontaktu a spolupráce.“


Aké máš sny a plány do budúcnosti? Myslíš si, že táto skúsenosť bude prospešná pre tvoju budúcnosť?

V súčasnosti je mojím snom pracovať na moderných a udržateľných projektoch, ktoré dokážu vytvoriť priestor pre blahobyt ľudí, ako aj prírodu a jej biodiverzitu. Rád by som participoval na projektoch, ktoré súvisia s revitalizáciou riek, potokov a jazier. Táto skúsenosť bude nepochybne prospešná pre moju budúcnosť.


Na záver by som sa rád spýtal, čo si myslíš o projekte Erasmus pre mladých podnikateľov. Je zorganizovaný dobre? Funguje?

„Myslím si, že tento projekt je určite výborná príležitosť či už pre toho, kto chce rozbehnúť svoju činnosť a potrebuje vedieť, ako v skutočnosti funguje tá oblasť, v ktorej chce podnikať, ako aj pre toho, kto už podnikať začal a chce objaviť nové nápady a inovácie. Som presvedčený, že je to zároveň prospešné aj pre podnikateľov v danej oblasti, ktorí môžu cez Erasmus získať nové kontakty a možnosti pre spoluprácu na medzinárodnej úrovni. Program funguje a je zorganizovaný dobre. Je to skvelá skúsenosť pre kariéru aj život podnikateľov.“

Simone Santini


Nedo Pivi, hostiteľ Tomáša Kyselu: „Bola to pekná a inšpiratívna skúsenosť“

Nedo Pivi je architekt, ktorý pracuje v Rimini prakticky odjakživa. Je dokonalým sprievodcom pre novú generáciu, pre mladých ľudí, ktorí veria svojim snom.
Porozprával nám svoj pohľad na túto skúsenosť a súčasne prezradil, že je obohacujúca nielen pre mladých ľudí.

Nedo, povedzte nám niečo viac o tomto zážitku.

„Bola to nepochybne veľmi pekná a inšpirujúca skúsenosť. Mali sme šťastie: Tomáš je zlatý chlapec, jednak z pracovného hľadiska, ale aj ako človek. Je vždy otvorený, ochotný, má chuť sa vzdelávať a učiť nové veci.“


Vytvoril sa medzi vami pekný vzťah?

Áno, veľmi pekný. A to nielen na profesionálnej úrovni, ale aj v rámci osobného priateľstva.“


Čo si myslíte o projekte Erasmus?

„Je to dobre zorganizovaný projekt, ale predovšetkým je užitočnou a dobrou prípravou pre mladých ľudí, ktorí sa chcú vydať na cestu podnikania. A mnoho mladých, ktorí sa ho zúčastňujú, je toho dôkazom.“


Mimochodom, je Taliansko prestížnou destináciou?

Nie je to také jednoznačné. Nemôžeme hovoriť o krajine ako takej, lebo v skutočnosti všetko závisí od oblasti, ktorej sa daný projekt týka a od problematiky, s ktorou súvisí. Keď hovoríme o Taliansku, podnikateľských projektov, ktoré sú zamerané na cestovný ruch, je mnoho a sú veľmi vyhľadávané mladými ľuďmi. V oblasti architektúry a inžinierstva sa stretávame s požiadavkami najmä zo Španielska, Grécka a z krajín východnej Európy, avšak medzi obľúbené destinácie patria iné štáty: Nemecko, Anglicko.“


Čím je to podľa vás spôsobené?

Na rozdiel od Talianska je v týchto krajinách iný prístup k práci, iná mentalita a iné sociálne a hlavne ekonomické podmienky. Okrem toho, pokiaľ ide o špecifické projekty v inžinierstve a architektúre, sú to projekty, ktoré sú naplánované na dlhé obdobie, a preto je pri nich potrebná veľká dávka trpezlivosti.


V konečnom dôsledku je to skúsenosť, ktorú by ste odporúčali aj iným?

Určite áno. Je to iniciatíva, ktorá je po osobnej aj profesionálnej stránke veľmi obohacujúca pre budúcich podnikateľov z akejkoľvek oblasti. Platí to aj pre podnikateľov, ktorí mladých ľudí príjmu a majú možnosť si s nimi vybudovať vzťah: napríklad teraz je moje štúdio v kontakte s dvomi mladými Španielmi z Kanárskych ostrovov, s ktorými rozvíjame online spoluprácu na tému klimatických zmien a obnoviteľných zdrojov energie. Je to mimoriadne pozitívna skutočnosť, pretože ide o problematiky, ktoré sú v iných krajinách vnímané a riešené vo väčšej miere, a vďaka týmto vzťahom je možné sa im venovať aj v talianskych podmienkach.

(sim.san.)


Talianska verzia článku, časopis Il Ponte


 Späť

Najčítanejšie správy