O projekte

erasmus-logo-sk.jpg

Ak sa snažíte rozbehnúť podnikanie, každá rada od skúseného podnikateľa má cenu zlata. EYE je program financovaný Európskou komisiou, ktorý umožňuje začínajúcim podnikateľom na niekoľko mesiacov vycestovať do zahraničia a získať know-how od už zabehnutých podnikateľov, ktorí vedú malé až stredné podniky. 


Začínajúci podnikateľ sa v zahraničí učí ako prevádzkovať vlastný podnik, získa nové kontakty, skúsenosti v podnikaní a dozvie sa viac o fungovaní businessu na európskom trhu. 


Hostiteľský podnikateľ môže pre svoj podnik od začínajúceho podnikateľa získať nové nápady, nezaujatý pohľad na prebiehajúce procesy v podniku, alebo aj prehľad o zahraničných trhoch.


Do programu sa môžete zapojiť na dobu 1 až 6 mesiacov. Začínajúci podnikateľ získava finančný príspevok od Európskej komisie, ktorý slúži na nákup leteniek, ubytovanie a hradenie ďalších nákladov. 


Taliansko - Slovenská obchodná komora so sídlom v Bratislave je sprostredkovateľskou organizáciou a lokálnym kontaktným miestom už od roku 2009.

Kto sa môže zapojiť?

Do projektu sa môže zapojiť začínajúci podnikateľ alebo hostiteľský podnikateľ. Program je bez vekového obmedzenia.

Začínajúci podnikateľ

 • ak podnikáte nie dlhšie než 3 roky
 • ak sa chcete pustiť do podnikania
 • ak ste pripravený vycestovať do zahraničia

Čo sa vyžaduje od začínajúceho podnikateľa?

 • registrácia na stránke
 • vypracovaný podnikateľský plán
 • životopis

Hostiteľský podnikateľ

 • ak podnikáte viac než 3 roky
 • ak ste vlastníkom, alebo ste na manažérskej pozícií v malom až stredne veľkom podniku (nie ako zamestnanec)
 • ak ste pripravený podeliť sa o svoje skúsenosti so začínajúcim podnikateľom

Čo sa vyžaduje od skúseného podnikateľa?

 • registrácia na stránke
 • schopnosť komunikovať v cudzom jazyku
 • životopis

Ako sa môžete zapojiť?

Kontaktujte nás a my Vám pomôžeme s celým procesom!

Môžete nás kontaktovať telefonicky na čísle +421 903 507 404 alebo emailom na eye@camit.sk.

Do programu sa môžete prihlásiť aj priamo cez stránky EYE www.erasmus-entrepreneurs.eu, kde si vyberiete ako lokálne kontaktné miesto Taliansko – Slovenskú obchodnú komoru a vyplníte prihlášku.

Success stories

Tomáš Kyseľ

Environmentalista

Tomáš sa o environmentalistiku zaujímal už od základnej školy a celé svoje neskoršie štúdium zameral na túto problematiku. Jeho dlhoročným snom bolo pričiniť sa o zlepšenie miestnej mikroklímy a zapojiť sa do výroby čistej energie udržateľným a etickým spôsobom. “Chcel som vlastný biznis no vôbec som nevedel kde a ako začať. Potreboval som získať na rozbeh spolupracovníkov.” Počas štúdia absolvoval stáže v zahraničí, no tie boli príliš teoretické a málo praktické. Keď sa dozvedel o programe Erasmus pre mladých podnikateľov chopil sa príležitosti a vycestoval do Talianska, kde spolupracoval s architektom Nedom Pinim. V štúdiu v Rimini bol súčasťou tímu kde sa každý člen zameriaval na inú podoblasť environmentalistiky. Tím vytváral spoluprácu s ďalšími firmami, a mohol tak ponúknuť klientovi riešenia na mieru. Tomáš oceňuje hlavne to, že získal reálnejší pohľad na podnikanie a kontakty, ktoré pre rozbeh svojej kariéry tak potreboval. Dnes má širší záber činností a tých správnych partnerov vďaka ktorým sa môže venovať svojim projektom na profesionálnej úrovni. Pracuje na špeciálnej údržbe vodných plôch, manažmente energetickej efektivity budov, ale aj na nabíjacej infraštruktúre pre elektromobily


tomas-kysel.jpg


Tomáš Polešenský

Filmár a kameraman

Tomáš sa dostal k dokumentaristike počas štúdií na Akadémii umenia. Už počas školy mu prichádzali prvé pracovné ponuky. Core zákaziek tvorili firemné imidžové filmy a eventové videá. Časom chcel Tomáš skúsiť niečo nové a rozšíriť svoje portfólio. Pre tento cieľ využil program Erasmus pre mladých podnikateľov a vybral sa do Innsbrucku kde pracoval s produkčnou firmou Whiteroom Productions. “Chalani z Whiteroom Productions sú vyhľadávaní filmári a robiť s nimi bola jedna veľká skúsenosť. So všetkým mi pomáhali, mali neskutočnú trpezlivosť pri mojich nekonečných otázkach a hlavne sa nebáli zveriť mi zodpovedné úlohy.” Tomáš pomáhal pri nakrúcaní aj pri postprodukcii dokumentu o bývalej majsterke sveta vo Freeride lyžovaní. Vďaka plnému zapojeniu do projektu získal skúsenosť ako pracovať s väčšími klientmi ohľadne budgetingu a prípravných prác, ale tiež mentoring a rady ako veci správne organizačne uchopiť a čomu sa vyhnúť. Po návrate na Slovensko svoje portfólio úspešne rozšíril a dnes sa venuje i natáčaniu dokumentov o športovcoch a o prírode.


tomas-polesensky.jpg

Kateřina Zádrapová

Manažérka edukačných projektov

Mladá podnikateľka Kateřina Zádrapová rozbehla podnikanie v oblasti vzdelávania: jej firma organizuje rôzne semináre, školenia a mládežnícke projekty. Na pobyte u NGO Infjusagi Nomád klub v Maďarsku bola priamo zapojená do organizácie všetkých aktivít, na ktorých spoločnosť práve pracovala, alebo ich pripravovala. “Pri mojej každodennej práci v Nomád klube som sa utvrdila v tom, že toto je práca, ktorá má zmysel a pridanú hodnotu pre spoločnosť. Pokračovať vo vlastnom biznise už potom pre mňa bolo jasnou cestou.“ Získala skúsenosti z oblasti priamej komunikácie s klientom, marketingu, projektového manažmentu, či plánovania eventov. Práve tieto skúsenosti a know-how, ktoré nadobudla, jej po návrate na Slovensko dopomohli rozbehnúť svoj vlastný biznis. Vďaka novým kontaktom, ktoré na Erasme získala, sa jej podarilo zorganizovať viacero seminárov pre mládež nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku, Česku či Portugalsku. So svojou hosťujúcou organizáciou dodnes spolupracuje a momentálne spoločne pripravujú nový športový projekt v zahraničí.


katerina-zadrapova.jpg