Malo by ísť o vysokopostaveného bojovníka bližšie nešpecifikovanej militantnej skupiny z Misráty v Líbyi. Skupina je podozrivá z útokov na civilné obyvateľstvo a z terorizmu. Uviedol to denník Pravda 27. januára.
Alemgalefta priletel začiatkom novembra minulého roku do Európy na viedenské letisko, odkiaľ sa presunul do Bratislavy. Ešte tu stihol 24. novembra osláviť 56. narodeniny, 25. novembra ho zadržala polícia v jednom luxusnom hoteli, kde bol ubytovaný. Následne ho slovenské úrady vyhostili.
Denníku Pravda poskytol túto informáciu vysokopostavený zdroj z prostredia slovenskej vlády.
Slovenské štátne orgány reagujú na kauzu opatrne a zdržanlivo. Ministerstvo obrany SR sa vyjadrilo, že v predmetnej veci konalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR nemá kompetencie v oblasti vyhodnocovania bezpečnostných rizík súvisiacich s pohybom a pobytom cudzích štátnych príslušníkov na území SR. Zaužívanou zvyklosťou je, že podrobnosti k jednotlivým prípadom nezverejňuje a nekomentuje.
Prezídium Policajného zboru SR uviedlo, že reakcia odborného útvaru bude známa tento týždeň, zatiaľ čo líbyjské veľvyslanectvo na Slovensku malo preplnenú elektronickú schránku, a preto mu mail so žiadosťou o vyjadrenie nebol doručený.
Vyjadrenia analytikov
Jaroslav Naď, riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku, uviedol, že k prípadu sa ťažko vyjadruje, lebo má viacero otáznikov. Bol už Líbyjčan plnohodnotný vojenský pridelenec alebo iba čakateľ? Ako bolo možné, že sa dostal cez schengenské hranice? Bol na nejakom zozname? Prečo ho polícia iba vyhostila, ak je naozaj terorista?
Iný bezpečnostný analytik, Milan Žitný, zdôraznil, že legitímna vláda v Líbyi, s ktorou Slovensko komunikuje, by takú osobu nemala vysielať.
„Je to len ilustrácia reálneho stavu, v akom sa Líbya nachádza,“ povedal pre denník Pravda.
Na otázku ako slovenské orgány zistili, že je na našom území terorista, Žitný povedal, že informáciu mohli dostať zo samotnej Líbye alebo od našich spojencov zo spravodajských zdrojov.
Zdroj: www.spectator.sme.sk