Štát výrazne zdvihne platy vo verejnej správe

  • Máj 2, 2018
wages.jpg

Vláda chce zvýšiť platy 250.000 zamestnancom vo verejnej správe o 10% od januára 2019 a o ďalších 10% od januára 2020,

tvrdia zdroje denníka HN. Podobným tempom by mala ísť nahor aj minimálna mzda (v súčasnosti 480 €), ako aj platy učiteľov a zdravotných sestier. Zamestnancov verejnej správy sa príliš nedotkne zvýšenie príplatkov za prácu v noci, cez sviatky a víkendy od 1. mája. Kolektívna zmluva im už v súčasnosti garantuje vyššie príplatky.

Firmy už začali vo svojich pracovných inzerátoch zverejňovať výšku mzdy, povinné to bude od 1. mája. Niektoré firmy zverejňujú presnú štruktúry mzdy, iné rozpätie mzdy alebo hodinovú mzdu. Zákon totiž nešpecifikuje, aké mzda má byť zverejnená – či hodinová, mesačná, alebo ročná.

Zhruba 50% firiem na Slovensku pociťuje výrazný nedostatok pracovníkov, ukázal prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS). Pracovníci chýbajú najmä na pozíciách s hrubou mzdou 500-800 €. Nedostatok pracovníkov firmy riešia zvyšovaním efektívnosti (68%) a hľadaním pracovnej sily v zahraničí (50%). Časť z nich je už ale nútená odmietať zákazky (38%).

Niektoré okresy na Slovensku potrebujú prílev cudzincov, pripustil štátny tajomník Ministerstva práce Branislav Ondruš (Smer). Riešením nedostatku pracovnej sily je aj zefektívnenie verejnej správy, zvyšovanie flexibilného zamestnávania matiek, či integrácia rómskych komunít.


 Späť

Najčítanejšie správy