Platy

  • Máj 15, 2014

17_Business_Milano.png  Slovenské platy rástli vo väčšine odvetví.

 V treťom tohtoročnom mesiaci došlo tak k nominálnemu ako reálnemu nárastu miezd vo viacerých odvetviach nášho hospodárstva. Najviac sa darilo v priemysle dodávateľom tepla a elektriny, potom veľkoobchodníkom. Najvýraznejší prepad a stály pokles platov pociťujú stavbári.
Po krízovom období sa viacero slovenských ako aj svetových analytikov čoraz viac prikláňa k oživovaniu ekonomiky v členských štátoch Únie. Export by mala pomaly nahrádzať domáca spotreba. Tržby obchodníkov pomaly rastú a podľa posledných údajov Štatistického úradu (ŠÚ SR), aj keď opatrne, navyšovanie zaznamenali aj platy niektorých odvetví.
Mzdy rástli aj v oblasti predaja a oprave motorových vozidiel o viac ako dve percentá. Stabilitu a ďalšie zvyšovanie platov sa nevyhlo stále najsilnejšiemu odvetviu súčasnosti - informačným a komunikačným činnostiam, ktoré zhodne s maloobchodníkmi navyšovali platy o 1,3 percenta. Tu je potrebné poznamenať, že v rámci všetkých odvetví, tak ostávajú najlepšie zarábajúci IT-čkári. Ich priemerná mzda je až 1813 eur.
K najvýraznejšiemu poklesu miezd oproti vlaňajšiemu marcu došlo, až o viac ako tri percentá, v stavebníctve, ktoré sa z následkov krízy spamätáva len veľmi pomaly.

 Späť

Najčítanejšie správy