Nové vládne opatrenia: vyššie prídavky aj zrušenie diaľničných známok

  • Február 13, 2020

Peter_Pellegrini_Election 2.jpgParlament bude o opatreniach za 800 miliónov eur rokovať na mimoriadnej schôdzi.

Dva týždne pred voľbami vláda schválila niekoľko opatrení, ktorých hodnota je 800 mil. € ročne, alebo 0,8% HDP. Prídavky na dieťa sa zvojnásobia na 50 € mesačne, dôchodcovia získajú 13. dôchodok vo výške 460 € a diaľničné známky pre osobné autá firiem aj ľudí sa zrušia. Prídavky a dôchodky sú z dielne Smeru-SD, zrušenie diaľničných známok si presadil predseda parlamentu Andrej Danko. Strany Smer a SNS tvrdia, že musia svoje volebné sľuby splniť ešte pred voľbami, keďže po voľbách nastane chaos.

Novinky musí na mimoriadnej schôdzi schváliť parlament. Tá by sa mala konať v utorok 18. februára. Okrem spomínaných opatrení bude jednou z tém aj Istanbulský dohovor.
Opozícia podala trestné oznámenie za volebnú korupciu. Namieta údajnú nezákonnosť skráteného legislatívneho konania, v ktorom by mala Národná rada SR ešte v tomto volebnom období zákony schváliť. Peter Pellegrini zdôraznil, že Slovensko si môže tieto opatrenia dovoliť. Chce ich financovať lepším výberom daní a škrtmi iných výdavkov. Aj podľa ministra financií Ladislava Kamenického nemusia tieto opatrenia znamenať pochovanie vládou schváleného stropu na výdavky. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť poukázala na to, že v dôsledku uvedených opatrení môže schodok verejných financií v roku 2021 presiahnuť 3% HDP. Tento rok hrozí schodok 2,2% HDP. Slovensku tak hrozia sankcie EÚ za porušenie pravidiel Paktu stability a rastu.

V súvislosti s rušením diaľničných známok Národná diaľničná spoločnosť poukázala na to, že tento výpadok príjmov ohrozí jej platobnú schopnosť a dokonca bude hroziť cross-default. Nedostatok financií bude musieť sanovať štát.

Ak parlament schváli návrhy 17. februára, prezidentka Zuzana Čaputová ich môže vetovať do 4. marca. Dôvodom veta môže byť, že schvaľovanie zmien s významným vplyvom na štátny rozpočet v skrátenom legislatívnom konaní je porušením Zákona o rokovacom poriadku. Keďže veto príde po voľbách, o zákonoch bude rozhodovať až nový parlament. Toto je možno aj stratégia strán Smer a SNS―chcú iba PR efekt a nie schválenie zmien, ktoré zruinujú rozpočet.

Zdroj: etrend.sk, hnonline.sk, webnoviny.sk, webnoviny.sk, sme.sk, etrend.sk

 Späť

Najčítanejšie správy