Aktuálna situácia na politickej scéne

  • Február 21, 2020

election.jpg

Poslanci rokujú o návrhoch Smeru. Kto je favoritom na víťaza vo voľbách?

Predseda parlamentu Andrej Danko včera na tretí pokus otvoril mimoriadnu schôdzu parlamentu. Strana PS/Spolu prestala vo štvrtok ráno blokovať parlament a poslanci tak diskutovali o vládnom pláne zdvojnásobiť detské prídavky a zaviesť 13. dôchodok. Hlasovať sa môže už dnes, ale možné sú aj ďalšie obštrukcie.

Podľa prieskumu agentúr Focus a Ako, ktorého výsledky sa nemôžu zverejniť vzhľadom na volebné moratórium, by voľby tesne vyhrala strana Smer (17,2%) pred OĽaNO (16,4%). Prieskum bol financovaný cez crowdfundingovú kampaň a oficiálne k nemu má prístup iba 9.200 ľudí, ktorí naň prispeli.

Keďže volebné výsledky Smeru zvyknú bývať horšie ako prieskumy, OĽaNO je aj týždeň pred voľbami favoritom na víťaza. Do parlamentu by sa dostali aj Kotlebovci, PS/Spolu, Za ľudí, Sme rodina, SaS a veľmi tesne aj KDH. Naopak šance SNS vyzerajú beznádejne (3,6%). Koalícia strán OĽaNO, PS/Spolu, Za ľudí a SaS by zrejme bola schopná zostaviť vládu, aj keby sa KDH nedostalo do parlamentu. Skutočné výsledky volieb sa môžu od prieskumov podstatne odlišovať, keďže veľká skupina voličov sa bude rozhodovať až priamo vo volebnej miestnosti.

Zdroj: pravda.sk, sme.sk
Foto: ta3.com

 Späť