Lídri EÚ sa nedohodli na rozpočte, pre Slovensko je to úspech

  • Február 24, 2020

EU_summit.jpgSummit o rozpočte na roky 2021-27 bol odložený na neurčito.

V Bruseli sa v piatok skončil dvojdňový summit členských krajín EÚ, na ktorom premiéri a prezidenti rokovali o dlhodobom rozpočte na roky 2021-27. Napriek tomu, že rokovania boli neúspešné a lídri odmietli predložený návrh, pre Slovensko je to úspech. Uviedol to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý s ďalšími krajinami loboval za navýšenie rozpočtu na kohéziu (EÚ fondy). Skupina Priatelia kohézie, ktorá zahŕňa Slovensko a ďalších 16 krajín, sa premenovala na Priateľov ambicióznej Európy a odmietla návrh EK. Podľa Pellegriniho sa im podarilo presadiť svoj hlas, potvrdiť jednotu a v konečnom dôsledku zastaviť rokovania. 
Ako zdôraznil premiér, Slovensko nechce prísť o dôležité príjmy v oblasti kohézie, z ktorých financuje stavbu diaľnic či železníc, ale aj príjmy určené pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a regiónov.

Proti zvyšovaniu dotácií vystúpila štvorica krajín označovaná ako F4 (Štvorica striedmych), do ktorej patria Dánsko, Holandsko, Rakúsko a Švédsko. Chce limitovať rozpočet únie na 1% HDP, kým Slovensko chce 1,3%.

Summit bol odložený na neurčito, termín ďalších rokovaní o rozpočte zatiaľ nie je známy.

Zdroj: aktuality.sk

 Späť