Koronavírus, Slovensko vyhlásilo núdzový stav

  • Marec 16, 2020

coronavirus.jpg Vláda prijala v nedeľu nové opatrenia.

Počet ľudí nakazených koronavírusom stúpol v nedeľu večer na 61, stále bez obetí na životoch. Vláda v nedeľu vyhlásila núdzový stav pre oblasť zdravotníctva a prijala nové opatrenia: na 14 dní uzatvorila všetky obchody okrem potravín, lekární, bánk, či telekomunikačných operátorov. Zatvorila všetky reštaurácie. Nemocnice musia odložiť všetky operácie. Zvažuje zákaz vstupu do obchodov či verejnej dopravy bez rúška.

Nepodnikatelia a občianske združenia môžu podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu namiesto 31. marca do 31. mája bez oznámenia, oznámil minister financií Ladislav Kamenický (Smer). Firmy dostanú 3-mesačný odklad, ak oň požiadajú.

Strany budúcej koalície avizujú opatrenia na podporu ekonomiky. Chcú poskytovať lacné pôžičky a kompenzácie firmám, ktoré sú postihnuté súčasnými opatreniami vlády (napr.zatvorenie obchodov či reštaurácií). Slovensko sa môže podľa Igora Matoviča viac zadlžiť, aby pomohlo podnikateľom a ďalším, ktorí finančne doplatia na šírenie koronavírusu. „Nemôžeme pozerať na verejné zadlžovanie,“ dodal.

Živnostenský zväz požaduje 3-mesačný odklad platieb odvodov a daní, ako aj bezúročné úvery. Pre výpadok tržieb hrozí veľkému množstvu živnostníkov krach.

Centrálna banka NBS s cieľom minimalizovať vplyv Covid-19 dočasne upraví kapitálové a likviditné požiadavky na banky. Kapitálovú požiadavku Piliera 2 bude možné plniť aj inými nástrojmi ako vlastným kapitálom Tier 1 a bude možné upustiť od plnenia vankúša na zachovanie kapitálu, či plnenia ukazovateľa krytia likvidity. NBS očakáva, že banky dočasné uvoľnenie požiadaviek využijú výlučne na podporu ekonomiky. ECB už rozhodla, že stresové testovanie bánk sa posúva na rok 2021.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhaduje riziko poklesu slovenskej ekonomiky tento rok na 90%, pričom pokles HDP má byť 1%. VÚB odhaduje riziko recesie na 50%. Podľa šéfa Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií Eduarda Hagaru by mohla byť recesia oveľa kratšia ako kríza v rokoch 2008-09, keďže je spôsobená externým šokom a nie nahromadením problémov v ekonomike. Dopad bude mať najmä sa sektor služieb.
Automobilka Volkswagen potvrdila, že najneskôr v utorok zastaví výrobu vo svojich závodoch v Bratislave, Stupave a Martine. Má viacero zamestnancov v karanténe, ale ani jeden potvrdený prípad koronavírusu. Doma tak ostane 12.000 zamestnancov, plus výrobu zastaví mnoho dodávateľov. Nitriansky Jaguar Land Rover pokračuje vo výrobe. Žilinská Kia Motors a trnavský PSA zatiaľ situáciu nekomentovali.

Väčšina výrobných firiem pokračuje vo výrobe. Výrobu na týždeň ale zastavil výrobca automatizácie MTS Krivá. Jej majiteľ, EY Podnikateľ Roka 2020 Juraj Habovštiak, chce chrániť svojich zamestnancov. Výrobu zastavila aj nábytkárska firma Decodom. Zatvorili aj veľké bratislavské hotely Grand Hotel River Park, Sheraton a Crowne Plaza a košický Doubletree by Hilton, rovnako ako kúpele Trenčianske Teplice a Bojnice. Obchody a banky skrátili otváracie hodiny. Reťazec Tesco spustil nábor nových zamestnancov, aby dokázal čeliť zvýšenému dopytu zákazníkov. Najväčšia stravovacia firma Medusa zatvorila všetky svoje reštaurácie. Mobilní operátori hlásia výrazný nárast hlasovej prevádzky, O2 posledné dni prirovnáva k Silvestru. Slovak Telekom dáva všetkým klientom 1.000 GB dát mesačne zdarma. Šimon Šicko, majiteľ Pixar Federation, spustil web, cez ktorý môžu ľudia a firmy prispieť peniazmi či tovarom na vybavenie nemocníc. Štát podpísal zmluvy na dodanie 30 mil. rúšok, má ich dostať do 10 dní.

Európske aj americké akciové trhy v piatok rástli a získali späť väčšinu strát zo štvrtka. Investori reagovali na razantné opatrenia vlád a centrálnych bánk na boj s Covid-19.
Európska komisia uvoľní na zmiernenie následkov epidémie EÚ fondy v objeme 37 mld €. Tento rok nebude vymáhať od členských štátov vrátenie nevyčerpaných EÚ fondov. Uvoľní rozpočtové pravidlá, aby národné vlády mohli prijímať opatrenia pre občanov aj firmy, ako sú mzdové dotácie, lacné pôžičky, pozastavenie platieb daní, alebo sociálne dávky.

Nemecká štátna rozvojová banka KfW uvoľni 550 mld € na pomoc ekonomike postihnutej Covid-19. Umožní firmám odložiť platbu daní a poskytne im neobmedzené pôžičky. Rakúsko uvoľní na boj s dôsledkami pandémie 4 mld €.

Dánska vláda pokryje súkromným firmám 75% platov zamestnancov počas troch mesiacov výmenou za sľub udržania zamestnanosti.

Fonti: sme.sk, dennikN.sk, sme.sk, sme.sk, pravda.sk, dennikN.sk, webnoviny.sk, sme.sk, reuters.com, sme.sk, etrend.sk

 Späť

Najčítanejšie správy