Koronavírus: aktualizácia 26. marec

  • Marec 26, 2020

26.03 covid.jpegPribudlo len 10 nových prípadov Covid-19 a Slovensko zatiaľ nemá žiadne obete.

Na Slovensku pribudlo 10 nových prípadov Covid-19, stále nie sú žiadne obete na životoch. Spolu 4.200 testov bolo negatívnych a 216 pozitívnych. V Rakúsku je 5.282 prípadov, v Česku 1.654, v Poľsku 1.031 a v Maďarsku 226.

Nemecká skupina Schaeffler pre prudký pokles dopytu zatvára oba slovenské závody v Kysuckom Novom Meste a Skalici s 10.000 zamestnancami. Produkuje tam ložiská a systémy riadení. Nemecký výrobca káblov Leoni plánuje zastaviť výrobu v celej Európe vrátane Slovenska. Už požiadal o pomoc nemeckú vládu. Už od vlani sa snaží o predaj divízie káblových riešení, do ktorej patria tri z piatich prevádzok Leoni na Slovensku.

Oba veľké slovenské pivovary Plzeňský Prazdroj aj Heineken stopli plnenie piva do sudov, keďže krčmy a reštaurácie sú zatvorené. Pivo predávajú iba vo fľašiach cez obchodné reťazce. Pre všetky pivovary, aj menšie, to znamená významný pokles obratu.

Tržby štátneho železničného prepravcu ŽS Slovensko sa pre pandémiu prepadli o 80-90% a veľké problémy má zrejme aj štátny nákladný prepravca ŽS Cargo. Prepúšťať sa nechystajú.

Ministerstvo vnútra kúpilo 2 mil. ochranných rúšok v cene 0,35 €/ks. Správa štátnych hmotných rezerv pod vedením Kajetána Kičuru ich kupovala za 0,83-1,71 €, firmy Green Day, Atesting a Lacorp ich ale nedokázali dodať v zmluvnom termíne a možno o kontrakty prídu.

Skupina MiddleCap (Miroslav Výboh) daruje lekárom na boj s pandémiou 0,5 mil. €. Podľa médií spravuje Výboh peniaze Roberta Fica.

Zdroj: hnonline.sk, etrend.sk, hnonline.sk, dennikn.sk, TIS, pravda.sk

Foto: businessinsider.com

 Späť