Koronavírus, aktualizácia švrtok 2. apríl

  • Apríl 2, 2020

02.04 cv.jpgPrinášame aktuálne informácie o pandémii Covid-19 a jej dopade na ekonomiku.

Slovensko má prvú obeť Covid-19. Včera pribulo 26 pozitívne testovaných ľudí, pričom celkový počet nakazených stúpol na 426, z toho 118 pacientov je hospitalizovaných. Doteraz bolo vykonaných takmer 10.000 testov.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) naštartoval diskusiu o „vypnutí krajiny“ na tri týždne - zatvorení hraníc a všetkých firiem a prísnej plošnej karanténe. Proti sú vicepremiéri Richard Sulík (SaS) a Veronika Remišová (Za ľudí), podľa nich by to zlikvidovalo ekonomiku a vírus by sa na Slovensko aj tak neskôr vrátil z iných krajín. Chcú zvýšiť stále nedostatočné testovanie populácie. Proti vypnutiu ekonomiky je aj bývalý premiér Peter Pellegrini (Smer) a zamestnávateľské zväzy.

Žilinský závod automobilky Kia Motors obnoví výrobu od 6. apríla, najskôr na tri zmeny a neskôr na dve. Bratislavský závod Volkswagenu predĺžil prerušenie výroby do 19. apríla, dátum obnovenia výroby zatiaľ nemá. Automobilka PSA v Trnave neobnoví výrobu do 5. apríla a nitriansky Jaguar Land Rover neobnoví výrobu skôr, ako po Veľkej Noci (14. apríl).

Tržby žilinskej firmy IS Industry Solutions klesli na 10% a firma zvažuje prepúšťanie polovice zo svojich 90 zamestnancov. Firma sa špecializuje na automatizáciu v rôznych priemyselných odvetviach a polovica jej projektov je v zahraničí.

Objem kamiónovej dopravy klesol o polovicu, odhaduje prezident združenia Česmad Pavol Jančovič. Dopyt sa znížil najmä v sektore automotive a v stavebníctve. Situáciu im komplikuje aj uzavretie hraníc s Maďarskom. Naopak štátny nákladný železničný prepravca ŽS Cargo eviduje iba 10% pokles výkonov, mierne klesla preprava pre automobilový sektor, oceliarne a drevospracujúci priemysel. Celkové výkony v nákladnej železničnej doprave zatiaľ neklesli, hlási správca infraštruktúry Železnice SR, keďže súkromní prepravcovia zvýšili výkony.

Bratislavský autosalón oznámil presun termínu z apríla na september.

Obavy z koronavírusu a negatívne údaje o americkej ekonomike včera stlačili americký akciový index S&P 500 nadol o 4,4%. Európske akcie stratili 3,8%. Ceny ropy Brent stúpla o 5,8% a prekročila 26 USD za barel.

Zdroj: dennikn.sk, etrend.sk, sme.sk, sme.sk, hnonline.sk, sme.sk, bloomberg.com

 Späť

Najčítanejšie správy