Koronavírus, aktualizácia pondelok 18. máj 2020

  • Máj 18, 2020

Covid19-680x380.jpg Začína sa fáza 4. Otvoria reštaurácie a nosenie rúšok vonku bude dobrovoľné.

V nedeľu 17. mája pribudol na Slovensku iba jeden prípad Covid-19. Vyliečilo sa 22 ľudí a nikto nezomrel. Bolo otestovaných 971 ľudí. Celkový počet pozitívnych prípadov je 1495, spolu sa vyliečilo 1185 ľudí a počet obetí ostáva nezmenený, 28. 

Premiér Igor Matovič oznámil, že 4. fáza začne 20. mája.

Od 1. júna sa otvoria materské školy, 1. stupeň a 5. ročník základných škôl. Starší žiaci ostanú doma ako doteraz. Dochádzka nebude povinná, rodičia sa sami rozhodnú, či poslať dieťa do školy. V každej škole budú platiť prísne hygienické predpisy.

Od 20. mája otvoria kiná a divadlá a hromadné podujatia budú povolené s maximálnym počtom 100 ľudí. Otvoria sa aj obchodné centrá, ale detské kútiky ostanú zatvorené.

Otvoria sa tiež vnútorné plavárne a športoviská, ale pre športové kluby, bez šatní a bez obecenstva.

Reštaurácie budú môcť otvoriť aj vnútorné priestory za rovnakých podmienok ako pri vonkajších terasách.

Rúška sa budú nosiť už len v interiéri, nosenie vonku bude dobrovoľné.

Od štvrtka sa uvoľnia aj hranice. Kto má prechodný či trvalý pobyt na Slovensku a vráti sa do 24 hodín, nebude musieť mať ani negatívny test a vyhne sa povinnej karanténe. Týka sa to zatiaľ ôsmich krajín – Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska, Chorvátska, Nemecka, Švajčiarska a Slovinska.

Ministri financií eurozóny definitívne schválili program 240 mld € úverových liniek z eurovalu ESM na pomoc v boji s pandémiou. Slovensko bude môcť čerpať úvery za 2 mld €.

Európsky parlament odsúhlasil plán Európskej komisie na ekonomickú obnovu krajín EÚ, naviazaný na rozpočet únie na roky 2021-27. Nový Fond pre obnovu a transformáciu bude mať k dispozícii 2.000 mld €, ktoré si požičia únia a bude distribuovať národným vládam cez granty a pôžičky.

Dočasnú ochranu pred konkurzom už získalo 12 spoločností. Firmy ako Korad, Nexis Fibers či Kovostroj Medzilaborce veritelia do konca septembra nemôžu dať do konkurzu. Firmy zároveň priznávajú, že majú problémy.

Banky doteraz prijali 146.000 žiadostí o odklad splátok úverov u obyvateľstva, ale iba 6.500 minulý týždeň. Doteraz schválili dve tretiny žiadostí. Klientov upozorňujú, že odklad predraží úver, keďže úroky bežia aj počas odkladu.

Test na Covid-19, ktorý vyvinuli slovenskí vedci, už má registráciu Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a môže sa začať využívať. Projekt firiem MultiplexDX, Lambda Life a ProScience Tech financovala IT firma Eset. Prvých 100.000 testov darujú Slovensku, ktoré doteraz vykonalo 130.000 testov.

Výnimky z povinnej karantény sa rozšíria aj na sezónnych pracovníkov v poľnohospodárskom a potravinárskom odvetví, opatrovateľov a ľudí žijúcich v domácnosti s pendlermi. Musia mať ale potvrdenie o výkone práce a negatívny test na Covid-19.

Bratislavské vodárne BVS testovali odpadové vody na prítomnosť koronavírusu a zistili, že Covid-19 nie je medzi ľuďmi rozšírený.

Automobilka Jaguar Land Rover dnes rozbieha výrobu. Závod Kia Motors pokračuje s výrobou na dve zmeny do konca júna a na plnú trojzmennú prevádzku prejde najskôr v júli. Volkswagen ráta s plnou trojzmennou prevádzkou od posledného májového týždňa. Závod PSA začne s dvoma zmenami tento týždeň, minulý týždeň rozbehol výrobu na jednu zmenu.

Rakúsko včera otvorilo hraničné priechody so Slovenskom, Českom a Maďarskom, v piatok aj hranice s Nemeckom a Švajčiarskom.

Zdroj: dennikn.sk, hnonline.sk, trend.sk, dennikn.sk, aktuality.sk, sme.sk, Matúš Vallo, trend.sk, dennikn.sk, hnonline.sk

foto: sarcoidosi.it Späť

Najčítanejšie správy