Plány ministra pôdohospodárstva vyvolali protesty farmárov

  • Máj 29, 2020

28maj2020_Min_Podohospodarstva_2705059.jpg15% priamych platieb na dotácie chce minister presunúť na nové rozvojové projekty.

Farmári protestujú proti plánom ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského (OĽaNO) už tento rok presunúť 15% priamych platieb (60 mil. €; hlavná forma dotácií) na dotácie na nové rozvojové projekty. Už skôr sa rozhodlo, že priame platby budú tento rok o 57 mil. € nižšie ako vlani a peniaze pôjdu na projektové dotácie. Pôvodne tak priama platba mala klesnúť z vlaňajších 137 €/ha na 119 € a Mičovský ju chce skresať na 98 €. Podobne sa znížia aj dotácie na chov dobytka. Ušetrené peniaze navyše chce dať aj lesom a nie iba farmárom. Rozdeľovanie projektových dotácií je obrovským zdrojom korupcie a je otázne, či sa to novej vláde podarí zmeniť.

Mičovský chce, aby farmári riešiaci spory o pôdu násilím prišli o štátnu podporu. Nedávno vyústil vo fyzické násilie spor o pôdu pri Bardejove, ktorý sa ťahá už od roku 2014. Pôdohospodárska platobná agentúra chce riešiť podobné spory digitalizáciou procesov a lepšou evidenciou vlastníctva pozemkov a nájomných zmlúv.

Zdroj a foto: dennikn.sk, dennikn.sk

 Späť

Najčítanejšie správy