114 opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia

  • Jún 24, 2020

sulik.jpg Zmeny majú pomôcť naštartovať slovenskú ekonomiku po pandémii.

Vláda premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) schválila s pripomienkami viac ako sto legislatívnych zmien, ktoré by mali zlepšiť podnikateľské prostredie a pomôcť naštartovať slovenskú ekonomiku po pandémii ochorenia COVID-19.
Zákon z dielne Ministerstva hospodárstva (MH), označovaný aj ako lex korona, by mal byť schválený parlamentom na najbližšej schôdzi v skrátenom legislatívnom konaní Podľa Ministerstva podnikateľské prostredie na Slovensku akútne potrebuje zlepšenie.

Menej byrokracie i povinností

Návrh zákona obsahuje opatrenia administratívnej povahy, odstraňujú sa ním zbytočné byrokratické ustanovenia v jednotlivých zákonoch, zrušujú sa viaceré povinnosti, odstraňujú prekážky v podnikaní a znižujú náklady pre malých a stredných podnikateľov a živnostníkov.
"Odstránenie týchto prekážok prispeje k rýchlejšiemu naštartovaniu hospodárstva po uvoľnení opatrení po pandémii choroby COVID-19," konštatuje rezort.
"Avšak mnohé podnety na zmeny, ktoré boli zapracované do návrhu zákona, predložili aj samotní podnikatelia. Návrh zákona je výsledkom širokého konsenzu ústredných orgánov štátnej správy a dialógu s podnikateľskou obcou," tvrdí ministerstvo.
Ako po rokovaní vlády uviedol premiér Igor Matovič, ekonomika je aktuálne na prahu najväčšej ekonomickej krízy od druhej svetovej vojny a je nutné vytvoriť prostredie, kde sa zamestnávatelia nebudú báť podnikať a vytvárať nové pracovné miesta. Cieľom bolo maximálne zjednodušiť podnikateľské prostredie.
Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka je dnešný deň pre slovenské podnikateľské prostredie najkrajší od zavedenia daňovej reformy. Celkovo ide o 114 opatrení, 80 z nich ide priamo cez zákon, zvyšné majú formu uznesení.
“Nekončíme, pracujeme ďalej. Ešte tento rok na jeseň predstavíme druhý takýto veľký balík s jasným cieľom, chceme zlepšiť pozíciu Slovenska,” avizoval minister.
Štátny tajomník rezortu hospodárstva Ján Oravec označil schválený balík za najmasívnejšie zlepšenie podnikateľského prostredia za posledných 20 rokov. Na jeho tvorbe sa podieľalo 10 ministerstiev. Predbežné úspory pre podnikateľov odhadol na 100 mil. eur.
Šéf rezortu práce Milan Krajniak vyzdvihol, že zákon podporili tak zamestnávatelia, ako aj zamestnanci.
Minister financií Eduard Heger očakáva iba priaznivé dopady prijatých zmien. Zdravé podnikateľské prostredie podľa neho úzko súvisí so zdravými verejnými financiami.

Podnikatelia zmeny vítajú

Združenie podnikateľov Slovenska víta schválený balík opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia.
"Vláda vyslala podnikateľom pozitívny signál, že má záujem riešiť problémy s byrokraciou, na ktoré dlhodobo poukazujú," uviedol prezident združenia Ján Solík.
V porovnaní s tromi v minulosti prijatými antibyrokratickými balíčkami je podľa neho v stredu odobrený materiál o zlepšení podnikateľského prostredia nielen najrozsiahlejší, ale tiež najkonkrétnejší.
Oceňujú tiež, že materiál obsahuje 80 noviel zákonov, z ktorých absolútna väčšina začína platiť ešte v tomto roku.

Zdroj: sme.sk


 Späť

Najčítanejšie správy