Koronavírus, aktualizácia streda 1. júl

  • Júl 1, 2020

covid.jpgSlovensko hlási za utorok 20 nových prípadov Covid-19.

Na Slovensku v utorok testy zachytili 20 pozitívnych prípadov. Šesť prípadov evidujú v okrese Prievidza, päť v okrese Humenné, tri Čadca, dva v Bratislavskom okrese a po jednom v okresoch Prešov, Senec, Tvrdošín a Levoča.
V laboratóriách otestovali 2063 vzoriek, celkový počet testov sa tak zvýšil na 211 813. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečili ďalší dvaja pacienti, celkovo tak chorobu prekonalo už 1466 ľudí.
Hospitalizovaných je 20 osôb, v deviatich prípadoch ide o pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19.
Na oddelení ARO v bojnickej nemocnici leží od minulého piatka 80-ročná žena, ktorá bola pozitívne testovaná na nový koronavírus. Pacientka pochádza z Macedónska, no dlhodobo žije v prievidzskom regióne. Je pripojená na umelú pľúcnu ventiláciu a jej stav je vážny. Nateraz ostáva v bojnickej nemocnici. Informoval o tom námestník bojnickej nemocnice Milan Henčel. V utorok (30.6.) pribudlo v Prievidzskom okrese ďalších päť pozitívnych prípadov, všetci sú podľa Henčela príbuznými hospitalizovanej pacientky.
Slovensko sa pozrie predovšetkým na epidemiologickú situáciu v 14 krajinách, ktorým Európska únia povolila vstup na územie jej členských krajín. Keďže je zoznam krajín len odporúčaním, pre Slovensko bude rozhodujúca ochrana zdravia slovenských občanov. Pred stredajším rokovaním vlády to deklaroval minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
"Nič sa nemení na slovenskej pozícii v tom, že sa predovšetkým pozrieme na to, aká je epidemiologická situácia v týchto krajinách, pretože názory sú rôzne," uviedol Korčok s tým, že zoznam krajín prijatý Úniou je odporúčaním, a teda umožňuje členským krajinám pozrieť sa na situáciu a efektívne uplatňovať možnosť cestovania i návratu občanov SR.
Od stredy je možné usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy v počte do 1000 osôb. Organizátori však musia vykonávať častú dezinfekciu priestorov, hlavne dotykových plôch, kľučiek, podláh a predmetov. Na podujatí bude platiť povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty. Platí zákaz podávania rúk.
Mesto Vráble od začiatku júla opäť zatvára všetky detské ihriská.
Dôvodom sú opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorých dlhodobé dodržiavanie je podľa vedenia mesta z personálneho, technického a finančného hľadiska nerealizovateľné.
Do Chorvátska dorazil prvý vlak so slovenskými a českými turistam. Do krajiny pricestovalo približne 550 turistov. Vlak prišiel v stredu ráno do severochorvátskeho prístavného mesta Rijeka a odtiaľ turistov autobusmi rozviezli do ich destinácií popri pobreží Jadranského mora.
Ukrajina hlási 664 nových prípadov nákazy koronavírusom. Celkový počet infikovaných sa tak v krajine zvýšil na 44 998. Za posledných 24 hodín podľahlo ochoreniu COVID-19 14 ľudí, celkový počet obetí stúpol na 1173.
V Budapešti sú dvaja mladí ľudia s chorobou COVID-19 v kritickom stave. Ako uviedol primár oddelenia intenzívnej starostlivosti Celoštátneho onkologického centra Jenő Elek, pacienti s ochorením spôsobeným novým druhom koronavírusu boli hospitalizovaní v podobnom stave už aj predtým a zotavili sa z neho.
Počet nakazených koronavírusom stúpol v Maďarsku do stredy o dvoch na 4157, pričom zomrel jeden chronicky chorý starší pacient. Počet obetí koronavírusu tak stúpol na 586.

Zdroj: sme.sk


 Späť

Najčítanejšie správy