Návrat z rizikových krajín: aktuálne informácie

  • Júl 7, 2020

test covid.jpg  

Slovensko uvoľnilo hraničný režim pri návrate z viac ako 30 krajín. Občania, ktorí sa vracajú alebo vrátia z týchto štátov, nemusia ísť do domácej izolácie ani sa nemusia preukázať negatívnym RT-PCR testom na koronavírus.
Uvoľnený hraničný režim platí pri návrate z Austrálie, Belgicka, Cypru, Česka, Číny, Dánska (vrátane samosprávneho územia Faerské ostrovy), Estónska, Fínska, Francúzska, Grécka, Holandska, Chorvátska, Írska, Islandu, Japonska, Južnej Kórey, Lichtenštajnska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Malty, Monaka, Nemecka, Nórska, Nového Zélandu, Poľska, Rakúska, Slovinska, Španielska, Švajčiarska a Talianska.
Rezort diplomacie však občanom nachádzajúcim sa v týchto krajinách odporúča, aby dbali na zvýšenú opatrnosť a aby priebežne sledovali opatrenia zavedené týmito štátmi v epidemiologickej, karanténnej, bezpečnostnej a dopravnej oblasti.
Všetky osoby, ktoré od 6. júla 2020 od 7:00 vstúpia na územie Slovenskej republiky, pričom počas predchádzajúcich 14 dní navštívili krajinu neuvedenú v zozname menej rizikových krajín (viď hore), sa musia prihlásiť na miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý im pomôže zorientovať sa v situácii, oboznámi ich s pravidlami domácej izolácie a zmanažuje testovanie na ochorenie COVID-19.
Izolácia v domácom prostredí je nariadená až do obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19. Laboratórnej diagnostike na ochorenie COVID-19 sa osoby musia podrobiť najskôr na piaty deň izolácie. Domáca izolácia sa nariaďuje i ostatným osobám žijúcim v spoločnej domácnosti.
Zároveň všetky osoby, ktoré počas posledných 14 dní navštívili tzv. rizikovú krajinu a prídu na územie SR od 10. júna od 7:00, sa musia hlásiť aj svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý im vystaví PN z dôvodu karantény pre COVID-19.
Ak sa u osôb po návrate zo zahraničia, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny prišli, prejavia príznaky respiračného  ochorenia, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a oboznámiť ho s cestovateľskou anamnézou. Lekár následne určí ďalší postup diagnostiky a liečby. To isté platí aj pre osoby, u ktorých sa objavia príznaky respiračného ochorenia a vedia, že boli v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia.

Kontakty na regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR.

Zdroj: dennikn, uvzsr.sk
 
 Späť

Najčítanejšie správy