Mzdové ohodnotenie – univerzitné vzdelanie verzus maturita

  • Júl 28, 2020

bank-note-209104_960_720.jpgNajvýraznejší rozdiel je v Bratislavskom kraji. 

Zamestnanci s univerzitným vzdelaním 2. stupňa majú výrazne lepšie platy ako pracovníci s maturitou. Analýza portálu Platy.sk navyše ukazuje, že zamestnanci s vysokou školou majú viac možností na platový rast.
Štúdium na vysokej škole sa Slovákom vypláca. Podľa analýzy portálu Platy.sk sú platové rozdiely medzi zamestnancami so sledovanými stupňami vzdelania výrazné vo všetkých krajoch na Slovensku.
Najvýraznejší rozdiel je pritom práve v Bratislavskom kraji. Zamestnanec s maturitou tu zarobí v priemere 1307 eur v hrubom. Pracovník s vysokou školou až o 490 eur viac.
Jeden z dôvodov, prečo sú rozdiely najväčšie práve v Bratislave a najnižšie v Prešove, môže byť možnosť kariérneho rastu. Vyššie manažérske pozície zamestnávatelia často podmieňujú dosiahnutým vysokoškolským vzdelaním, pričom najviac ich je práve v hlavnom meste.
Portál Profesia.sk evidoval vlani 1317 pracovných ponúk vo vrcholovom manažmente v Bratislavskom kraji. V Prešovskom kraji išlo o 168 takýchto inzerátov.
Pohľad na zárobky ľudí s maturitou a s vysokoškolským titulom rozdelené podľa veku, napovedá, že Slováci s titulom zažívajú mzdový progres dlhšie.
Kým v súčasnosti platí, že zamestnanec s maturitou dosahuje rýchly platový progres do 34 rokoch, pri zamestnancovi, ktorý má vysokoškolský titul 2. stupňa, je to v priemere až do 44 – 45 rokov. Neskôr už začínajú platovo skôr stagnovať.

Zdroj: profesia.sk

 Späť

Najčítanejšie správy