Nove pravidlá v ČR: Slováci potrebujú PCR test alebo musia podstúpiť karanténu

  • November 9, 2020

praha.jpg Pravidlá začínajú platiť v pondelok 9. novembra.

Česko od pondelka 9. novembra mení pravidlá pre vstup na svoje územie. Zmena sa dotkne cudzincov, a teda aj Slovákov, rovnako i českých občanov.

Na základe stanovených kritérií bude pravidelne aktualizovaný zoznam štátov s nízkym rizikom nákazy.

Krajiny budú rozdelené do 3 kategórií – zelená, oranžová a červená.

• Cestujúci z tzv. ZELENEJ KRAJINY môžu prísť bez nutnosti vyplniť príjazdový formulár či absolvovať PCR test alebo karanténu.

• Cestujúci z tzv. ORANŽOVEJ KRAJINY tiež nemusia vyplniť formulár. Negatívny PCR test budú musieť pred vstupom na pracovisko či do vzdelávacej inštitúcie v ČR predložiť cudzinci prichádzajúci za prácou či štúdiom. Toto sa vzťahuje len na cudzincov.

• Cestujúci z tzv. ČERVENEJ KRAJINY budú povinní pred vstupom do ČR vyplniť príjazdový formulár a absolvovať PCR test alebo karanténu.

Zoznam takto kategorizovaných krajín vydáva české ministerstvo zdravotníctva.

Slovenská republika od 9. novembra 2020 nie je zaradená na zoznam krajín s nízkym rizikom nákazy. Znamená to, že občania SR majú povinnosť vyplniť vopred príjazdový formulár a absolvovať PCR test alebo podstúpiť karanténu.

Najmenej do 20. novembra platí v Česku núdzový stav.

Odbory navrhli vláde, aby na 16. novembra, prípadne aj na 13. novembra, stanovila deň pracovného voľna, ktoré by spolu s víkendom a štátnym sviatkom 17. novembra pomohli zamedziť šíreniu koronavírusu a zlepšiť kritickú situáciu v nemocniciach.

Vicepremiér Jan Hamáček to označil za rozumný nápad.

Viac informácií o aktuálnych opatreniach v ČR nájdete TU.


Zdroj: minv.sk, sme.sk


 Späť

Najčítanejšie správy