ZMENY NA HRANICIACH: Po príchode z väčšiny krajín je nutné predložiť negatívny PCR test

  • November 16, 2020
kontroly hranice.jpg V zozname menej rizikových krajín je už len 10 krajín. Antigénové testovanie na hraniciach sa ruší.
Vláda na čele s Igorom Matovičom plánovala spustiť testovanie na hraniciach. Súkromné firmy, ktoré ho mali zabezpečovať, však neprejavili záujem. Dôvodom bola cena, ktorú im za to ponúkal štát. Plán vlády na testovanie na hraniciach tak nevyšiel. Antigénové testovanie na hraniciach s Ukrajinou je taktiež zrušené.

Okrem toho od pondelka 16. novembra sa mení režim na hraniciach. Po príchode na Slovensko zo susedných krajín, ako aj z väčšiny ďalších štátov, je potrebné mať negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín.

V zozname menej rizikových krajín sa budú nachádzať už len Austrália, Čína, Fínsko, Grécko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Nórsko, Nový Zéland a Taiwan. Pri príchode z týchto krajín nie  je potrebný test ani karanténa.

Zo zoznamu vypadnú Bulharsko, Cyprus, Estónsko, Dánsko, Írsko, Kanada, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, San Maríno, Slovinsko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko a Vatikán.

Po príchode z týchto tzv. červených krajín je potrebné sa preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín.  Je pritom možný aj vstup bez absolvovaného testu, avšak podmienkou je vyplnený e-formulár a nástup do karantény.

Povinnosť preukázať sa negatívnym PCR testom platí aj pre ľudí, ktorí prichádzajú z Poľska, Česka, Rakúska a Maďarska.

Pendleri sa podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR na hraniciach nemusia preukazovať žiadnym testom. Je však potrebné, aby mali so sebou potvrdenie o výkone práce, ktoré je možné nájsť vo vyhláške ÚVZ SR.

Osoby, ktoré prichádzajú z červených krajín mimo EÚ sú povinné sa zaregistrovať a absolvovať izoláciu. Nemajú pritom možnosť preukázať sa pri vstupe negatívnym výsledkom RT-PCR testu zo zahraničia. Karanténu môžu ukončiť iba po prijatí negatívneho výsledku RT-PCR testu na Slovensku.

Celé znenie novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva nájdete TU.
 

Zdroj: health.gov.sk, hnonline.sk, sme.sk
Foto: postoj.sk

 Späť

Najčítanejšie správy