Na Slovensko dorazili prvé dávky vakcíny Sputnik

  • Marec 2, 2021

sputnik matovic.jpg 

Premiér Igor Matovič oznámil, že Slovensko kúpilo od Ruska dva milióny dávok vakcín Sputnik V. V marci a apríli by mal prísť na Slovensko prvý milión dávok a v mesiacoch jún a júl ďalší milión.

Včera na košickom letisku pristálo lietadlo, ktorým bolo dovezených prvých 200.000 dávok. Pri prílete lietadla boli na letisku premiér aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok účasť premiéra nepovažoval za vhodnú. Podľa neho politická pozornosť neregistrovanej vakcíne nie je namieste. Igor Matovič odmietol tvrdenie šéfa strany SNS Andreja Danka, že kontakty na kúpu vakcíny v Rusku poskytol práve Danko.

Matovič tvrdí, že ide o kvalitnú vakcínu a jej použitie urýchli očkovanie o 40%. Na zaočkovanie sú potrebné dve dávky. Cena je 17 € za dve dávky, je to viac ako pri doterajších troch vakcínach. Očkovanie Sputnikom V bude dobrovoľné.

Rusi stále nepožiadali Európsku liekovú agentúru (EMA) o schválenie svojej vakcíny, EMA ani nekontrolovala výrobné závody v Rusku. Dodané vakcíny bude na Slovensku kontrolovať súkromná farmaceutická firma Imuna Pharm.

Šéfka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová uviedla, že používanie neschválenej ruskej vakcíny „nie je správne ani bezpečné”. Strana SaS by privítala, keby bol Sputnik V pred očkovaním na Slovensku schválený EMA. Koaličná strana Sme rodina víta akúkoľvek možnosť, ktorá pomôže zlepšiť aktuálnu situáciu.

Zdroj: sme.sk, aktuality.sk, sme.sk
Foto: trend.sk
 
 Späť

Najčítanejšie správy