Nehnuteľnosti: Bratislava je tretie najdrahšie mesto v Európe

  • Máj 5, 2021

undefined Ceny rezidenčných nehnuteľností stúpli o 15,5%.

Z údajov centrálnej banky NBS vyplýva, že ceny nehnuteľností na bývanie v prvom štvrťroku tohto roka dosiahli úroveň 1.930 €/m2. Z medziročného hľadiska ide o nárast o 15,5%.

Ceny rastú vo všetkých regiónoch, pričom rýchlejšie rastú ceny domov ako ceny bytov. Medziročne ceny bytov rástli najrýchlejšie v Trenčianskom kraji (6%). Pokiaľ ide o domy, najviac ceny rástli v Prešovskom kraji o 10,1%.

Pomalší rast miezd znamená zhoršovanie dostupnosti bývania, podľa NBS ale ceny stále nie sú v pásme bubliny. Negatívnom je, že pandémia spomalila tempo výstavby nových bytov. Slabšia ponuka nových nehnuteľností môže pomôcť rastu cien v blízkej budúcnosti. Analytici poukazujú aj na lacné hypotéky a vyššie úspory, ktoré Slováci často ukladajú do nehnuteľností. Výška nájomného klesla o 15%.

NBS monitoruje ponukové ceny z inzerátov. Štatistický úrad monitoruje realizačné ceny a ich rast je oveľa nižší – v poslednom štvrťroku 2020 to bolo 16% (NBS) vs 7,3% (ŠÚ). V pomere priemerných miezd a cien bytov sú byty v Bratislave tretie najdrahšie v EÚ po Paríži a Prahe. Nasleduje Budapešť a Varšava. Z hľadiska nájmov je hlavné mesto Slovenska štvrté najdrahšie po Varšave, Sofii a Lisabone.


Zdroj: rtvs.sk, dennikN.sk, ŠÚ, NBS

 Späť

Najčítanejšie správy