NBS: Slovenský finančný sektor je aj napriek vojne na Ukrajine stabilný

  • Marec 4, 2022

 economy.jpeg

 Bratislava 3. marca (TASR) - Slovenský bankový sektor napriek prebiehajúcim udalostiam na Ukrajine zabezpečuje všetky finančné služby v plnom rozsahu.  Aktuálna situácia nemá vplyv na jeho fungovanie a plynulosť prevádzky. Na žiadnu slovenskú finančnú inštitúciu sa nevzťahujú medzinárodné sankcie. Najväčšie slovenské banky sú súčasťou veľkých európskych bankových skupín. TASR o tom informovala Národná banka Slovenska (NBS).
      "Všetky slovenské banky aktivovali denný monitoring základných funkcií, ktorý sa využíval počas prvej vlny pandémie. Sledujú najmä vývoj kľúčových parametrov svojho podnikania a vyhodnocujú možné hrozby," uviedla NBS v stanovisku.
      Bankový dohľad nepretržite monitoruje situáciu na úrovni každej banky. Objem expozícií bánk voči spoločnostiam na Ukrajine a v Rusku je minimálny a neohrozuje ich stabilitu ani klientov.
      NBS konštatovala, že slovenské banky sú kapitálovo silné, k čomu prispela aj zodpovedná dividendová politika. Vďaka nej sú banky kapitálovo silnejšie ako pred pandémiou. Rizikový profil bánk je zároveň dlhodobo stabilný.
      "Pri porovnaní s krajinami EÚ majú slovenské banky nízku úroveň problémových úverov a vysoké krytie opravnými položkami. Stresové testy dlhodobo preukazujú vysokú odolnosť bankového sektora," dodala NBS.

 Späť

Najčítanejšie správy