Čínske akcie zachvátil panický výpredaj

  • Marec 15, 2022

 stock-exchange-1222518_1920.jpg

  Hongkong/New York 14. marca (TASR) - Čínske akcie zachvátil panický výpredaj. Medzi dôvody patria obavy z amerických sankcií, ak by Peking podporil Rusko, protiepidemické opatrenia v Číne a hrozba núteného odchodu z newyorskej burzy. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

      Hongkonský Hang Seng China Enterprises Index v pondelok uzavrel so stratou 7,2 % a zaznamenal najprudší pokles od novembra 2008. Hang Sang Tech Index padol o 11 %, čo bolo jeho najvýraznejšie oslabenie od jeho spustenia v júli 2020. Od minuloročného maxima sa jeho hodnota už znížila o 2,1 bilióna USD (1,92 bilióna eur).

      Výpredaj spustila správa, ktorá s odvolaním sa na amerických predstaviteľov uviedla, že Rusko požiadalo Čínu o vojenskú podporu pre vojnu proti Ukrajine. Aj keď to Peking poprel, obchodníci sa obávajú, že aktuálne zbližovanie Číny a Ruska môže spôsobiť globálnu negatívnu reakciu voči čínskym firmám a dokonca až uvalenie sankcií.

      Ďalším faktorom sú lockdowny v Šen-čene, ktorý je dôležitým technologickým centom, a v provincii Ťi-lin. K tomu je potrebné pripočítať obavy z ďalšieho sprísňovania regulácie technologického sektora v Číne. Technologický koncern Tencent Holdings môže údajne dostať rekordnú pokutu za porušovanie pravidiel proti praniu špinavých peňazí.

      Navyše čínske firmy, ktorých akcie sa obchodujú v USA, môžu byť donútené opustiť americkú burzu. Americká komisia pre cenné a papiere a burzy (SEC) minulý týždeň zverejnila zoznam prvých piatich firiem, ku ktorých účtovníctvu nemajú americkí regulátori prístup. To však platí pre všetky čínske firmy, keďže im to neumožňuje čínska legislatíva.

      Podľa expertov najväčšou obavou sú sankcie USA na všetky čínske firmy alebo na jednotlivé spoločnosti obchodujúce s Ruskom.

      V piatok (11. 3.) Golden Dragon Index, ktorý sleduje americké depozitné certifikáty (ADR) čínskych firiem, druhý deň po sebe padol o 10 %, čo sa ešte nikdy nestalo v jeho 22-ročnej histórii. V pondelok po otvorení newyorskej burzy klesol až o 13 %.


 Späť

Najčítanejšie správy