Taiwanský investičný fond pre strednú a východnú Európu má za cieľ posilniť priemyselnú spoluprácu medzi Taiwanom a Európou

  • Apríl 25, 2022

 flag-g5405e974e_1280.png

Tchaj-pej 25. apríla (TASR-OTS) - /PRNewswire/ - Investičný fond pre strednú a východnú Európu (CEE Fund) v hodnote 200 miliónov USD, ktorý zriadil Národný rozvojový fond Výkonného juanu Taiwanu, bol oficiálne zverený do správy Taiwania Capital, národnej spoločnosti rizikového kapitálu. Fond sa zameriava na hlavné strategické odvetvia, ako sú polovodiče, biotechnológie, letecký a vesmírny priemysel, finančné technológie, elektrické vozidlá a laserová optika, a to na Taiwane a v strednej a východnej Európe (SVE) s osobitným zameraním na Litvu, Slovensko a Českú republiku. Fond CEE je určený na kapitálové investície, nie na pôžičky alebo granty. Prednosť budú mať taiwanské spoločnosti, ktoré majú záujem investovať v strednej a východnej Európe, a spoločnosti v strednej a východnej Európe, ktoré by chceli vytvoriť spoločné podniky, technologickú spoluprácu alebo partnerstvá v dodávateľskom reťazci s taiwanskými spoločnosťami. Okrem spolupráce pri budovaní pevných dodávateľských reťazcov je víziou aj posilnenie hospodárskych a investičných väzieb Taiwanu s demokratickými spojencami v Európe.
      Počas pandémie ochorenia COVID-19 Taiwan a stredná a východná Európa posilnili svoje diplomatické vzťahy prostredníctvom vzájomných darov na prevenciu epidémie. V októbri 2021 navštívila Slovensko, Českú republiku a Litvu medzirezortná delegácia 66 osôb vrátane zástupcov priemyslu, akademickej obce a výskumu. Delegácia pod vedením ministra Národnej rady pre rozvoj, Kung Ming-Hsina, podpísala 18 memoránd o spolupráci, ktoré pokrývajú široké spektrum otázok od vedeckých parkov, leteckého priemyslu, elektrických vozidiel, inteligentných miest, polovodičov, biotechnológií a financií. Investičný fond pre strednú a východnú Európu v hodnote 200 miliónov USD ešte viac upevní toto úsilie.
      David Weng, generálny riaditeľ spoločnosti Taiwania Capital, zdôraznil bohaté možnosti bilaterálnej spolupráce. Uviedol, že z návštevy je zrejmé, že startupy a podniky v strednej a východnej Európe majú veľký záujem o Áziu a Taiwan. Taiwanské spoločnosti by sa zároveň chceli presadiť na trhu EÚ prostredníctvom investícií v strednej a východnej Európe. Spoločnosť Taiwania Capital, ktorá má štvorročné skúsenosti s domácimi a zahraničnými investíciami, dúfa, že sa jej podarí sprostredkovať potreby a podporiť silné stránky priemyselných odvetví na oboch stranách s cieľom podporiť partnerstvo medzi podnikmi v strednej a východnej Európe a na Taiwane. Súčasný plán zahŕňa pozývanie začínajúcich podnikov zo strednej a východnej Európy na návštevu Taiwanu na stáže alebo zriadenie prevádzok v inkubátoroch, organizovanie bilaterálnych podnikateľských investícií a obchodných delegácií a organizovanie podujatí na podporu investícií v strednej a východnej Európe pre iné výmeny. Spoločnosť Taiwania Capital nedávno prijala Mitcha Yanga, ktorý má bohaté skúsenosti v oblasti podnikania, rozvoja medzinárodného podnikania a podnikových fúzií a akvizícií, za riadiaceho partnera investičného fondu pre strednú a východnú Európu."

 Späť

Najčítanejšie správy