Lagardová naznačila, že zvýšenie sadzieb ECB by mohlo prísť už v júli

  • Máj 11, 2022

 download.jpeg

 
      Ľubľana 11. mája (TASR) - Prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová v stredu naznačila, že k zvýšeniu jej úrokových sadzieb z historických miním by mohlo dôjsť už v júli, keďže inflácia v eurozóne prudko stúpa. TASR o tom informuje na základe správy AFP.
      ECB by mala ukončiť nákupy dlhopisov "začiatkom 3. štvrťroka", povedala Lagardová vo svojom prejave v Ľubľane, a potom by "len o niekoľko týždňov" neskôr mohla zvýšiť úrokové sadzby. Ďalšie dve zasadnutia ECB sú naplánované na 9. júna a 21. júla.
      Lagardová sa tak pripojila k rastúcemu zástupu predstaviteľov ECB, ktorí signalizujú, že k tomuto kroku by mohlo dôjsť už v júli. "Prvé zvýšenie sadzieb sa uskutoční nejaký čas po skončení čistých nákupov aktív," povedala. Dodala, že pojem "nejaký čas" nebol ešte presne definovaný, ale podľa nej je jasné, že to môže znamenať obdobie len niekoľkých týždňov.
      Vyhlásenie Lagardovej je doposiaľ najjasnejším signálom, že ECB je pripravená prikročiť k zvýšeniu úrokových sadzieb, keďže v tomto smere zaostáva za americkou centrálnou bankou Fed a ďalšími významnými centrálnymi bankami, ktoré už zvýšili úroky v rámci boja proti inflácii.
      Tvorcovia politiky ECB sa najbližšie stretnú 9. júna a 21. júla, aby rozhodli o jej postupe.
      Lagardová vo svojom prejave v slovinskej Ľubľane obhajovala tiež "postupnú" normalizáciu menovej politiky po prvom zvýšení úrokov.
      Inflácia v eurozóne vytrvalo stúpa. V apríli sa vyšplhala na 7,5 %, čo je takmer štvornásobne viac ako cieľ ECB na úrovni 2 %. Lagardovej kolegovia z ECB tak čoraz viac verejne presadzujú zvýšenie kľúčového úroku na stretnutí 21. júla. Zatiaľ čo americký Fed a britská centrálna banka (Bank of England, BoE) už začali so sprísňovaním menovej politiky, ECB od roku 2011 nezvýšila náklady na pôžičky. Jej depozitná sadzba je od roku 2014 záporná.
      Trhy očakávajú zvýšenie úrokov ECB v júli a v septembri a ďalšie do konca roka. Obchodníci tipujú, že depozitná sadzba dosiahne vrchol na úrovni 1,5 % približne o dva roky.
      Aj člen výkonnej rady ECB Frank Elderson v stredu povedal, že predstavitelia banky sa môžu začať zaoberať zvyšovaním sadzieb z rekordných miním v júli, keďže ruská vojna na Ukrajine oslabuje hospodársky rast a zvyšuje ceny.
      Šéf Bundesbanky Joachim Nagel podporil zvýšenie úrokov po tom, ako sa skončí nákup dlhopisov Domnieva sa tiež, že k tomu "môže dôjsť v júli". Šéf francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau očakáva postupné zvyšovanie sadzieb "postupne od leta".

 Späť

Najčítanejšie správy