R. Fico: Zastavenie tranzitu plynu cez Sochranovku je politickým rozhodnutím

  • Máj 12, 2022

 download (1).jpeg

  Bratislava 11. mája (TASR) – Zastavenie tranzitu plynu do Európy cez meraciu stanicu Sochranovka nemá žiadny reálny dôvod, pretože situácia sa v tomto regióne od podpísania zmluvy o tranzite z roku 2019 nezmenila. Na stredajšej tlačovej konferencii to povedal predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico.
      "Preukázateľne ide o čisto provokatívne politické rozhodnutie Ukrajiny, ktoré niekto Ukrajine poradil s cieľom vytvoriť tlak na EÚ," tvrdí Fico. Krajiny EÚ zatiaľ o konkrétnom termíne ukončenia odberu plynu z Ruska nerokovali a v hre je iba embargo na ruskú ropu.
      O zastavení tranzitu plynu cez Sochranovku informoval ukrajinský prevádzkovateľ plynovodov GTSOU. Dôvodom majú byť aktivity ruských okupačných síl na Donbase, kam patrí aj Sochranovka.
      Fico o situácii v dodávkach plynu už rokoval s ruským veľvyslancom na Slovensku a plánuje aj stretnutie s jeho ukrajinským kolegom. Cez Sochranovku totiž tiekla približne tretina ruského plynu pre Európu. Podľa expremiéra musel v utorok (10. 5.) o plánovanom prerušení tranzitu vedieť aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už počas svojho prejavu pre slovenských poslancov.

 Späť

Najčítanejšie správy