Predaj starších domov v USA v apríli klesol

  • Máj 20, 2022

 house-3362676_1920.jpg

Washington 19. mája (TASR) - Predaj starších, už predtým obývaných domov v USA v aprílu opäť klesol, tretí mesiac po sebe a na najnižšiu úroveň za takmer dva roky. Prispel k tomu rast cien nehnuteľností, ktorý dosahuje rekordy v dôsledku pretrvávajúceho nedostatku voľných domov na predaj.
      Národná asociácia realitných kancelárií vo štvrtok uviedla, že predaj už existujúcich domov v USA v apríli medzimesačne klesol o 2,4 % na sezónne upravenú ročnú mieru 5,61 milióna jednotiek. To bola najnižšia úroveň od júna 2020, keď sa predaje zotavovali z pádu po vypuknutí pandémie ochorenia COVID-19 a mierne pod prognózami analytikov, ktorí predpovedali, že sa v apríli predá 5,65 milióna domov.
      Trh s bývaním v USA sa ochladzuje, keďže vyššie ceny domov a vyššie úrokové sadzby z hypoték znížili aktivitu kupujúcich. Predaj rástol na severovýchode a stredozápade, ale klesol na juhu a západe USA. V medziročnom porovnaní sa opätovný predaj domov, ktorý tvorí väčšinu predaja nehnuteľností v USA, v apríli znížil o 5,9 %.
      Väčšinu aprílových predajov tvorili pravdepodobne zmluvy uzavreté a podpísané jeden až dva mesiace predtým, ako začali úrokové sadzby z hypoték rýchlo stúpať. Ďalší pokles predaja je tak pravdepodobný.
      Podľa údajov hypotekárnej agentúry Freddie Mac bola 30-ročná hypotéka s pevnou úrokovou sadzbou v týždni do 12. mája na úrovni 5,30 %, čo je najviac od júla 2009.
      Takzvaný medián ceny už existujúcich nehnuteľností sa v apríli zvýšil medziročne o 14,8 % na 391.200 USD (371.686,46 eura).
      Na trhu bolo v sledovanom období dostupných 1,03 milióna predtým vlastnených domov, čo je o 10,4 % menej ako pred rokom.
      Lawrence Yun, hlavný ekonóm asociácie realitných kancelárií, na základe týchto údajov predpovedá, že predaj rezidenčných nehnuteľností v USA sa pravdepodobne vráti na úroveň pred pandémiou po pozoruhodnom raste v uplynulých dvoch rokoch.

 Späť

Najčítanejšie správy