Nemeckí bankári sa obávajú dôsledkov hroziacej energetickej krízy na ekonomiku

  • Júl 6, 2022

 5daa65ffc1d87b3894678dbb24365b35.jpg

 

      Frankfurt nad Mohanom 4. júla (TASR) - Predstavitelia najväčších nemeckých bánk dali najavo obavy v súvislosti s rizikami, ktorým Nemecko čelí po tom, ako Rusko začalo znižovať dodávky plynu pre najväčšiu európsku ekonomiku. Informovala o tom agentúra Reuters.    

      Nemecko, ktorého proexportná ekonomika je vysoko závislá od ruského zemného plynu, sa pripravuje na možné úplne zastavenie dodávok, ak by sa Moskva rozhodla ešte dôraznejšie využiť svoj plyn ako zbraň voči Západu, ktorý na Rusko uvalil pre vojnu na Ukrajine sankcie. Práve škrty v dodávkach plynu a s ním rastúce ceny energií sa výrazne podpísali na miere inflácie, ktorá sa v Nemecku pohybuje okolo 8 %.  

      Ako uviedol šéf najväčšej nemeckej banky Deutsche Bank Christian Sewing, inflácia má "mimoriadne rušivý potenciál" a zvyšuje riziko vstupu globálnej ekonomiky v budúcom roku do recesie. "Nemôžem poprieť, že sa obávam toho, čo príde v nasledujúcich 12 mesiacoch," povedal. 

      Finančná riaditeľka banky Commerzbank Bettina Orloppová dodala, že riziká, ktorým v súčasnosti ekonomika čelí, sú rovnako veľké ako počas dlhovej krízy eurozóny približne pred 10 rokmi.

      Rovnaké obavy dali najavo aj viaceré nemecké podniky, ktoré sa pri financovaní obracajú na banky. Ako povedal finančný riaditeľ nemeckého energetického koncernu E.ON Marc Spieker, "sme uprostred mohutnej energetickej krízy, ktorá má potenciál zmeniť sa na mohutnú hospodársku krízu".    

 Späť

Najčítanejšie správy