Kľúčová úroková sadzba v Maďarsku je najvyššia od mája 2004

  • September 5, 2022

Interessi-buoni-fruttiferi-postali-sentenze-postali-tasso-interesse.jpg 

   Budapešť 30. augusta (TASR) - Maďarská národná banka (MNB) v utorok opäť razantne zvýšila kľúčové úrokové sadzby, keďže inflácia sa minulý mesiac vyšplhala na najvyššiu úroveň od júla 1998. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.
      Menový výbor MNB v utorok rozhodol o zvýšení základnej úrokovej sadzby o 100 bázických bodov na 11,75 %. Náklady na pôžičky v Maďarsku tak dosiahli najvyššiu úroveň od mája 2004 a sú tiež najvyššie v Európskej únii (EÚ). Ekonómovia takéto rozhodnutie očakávali.
      Banka už v predchádzajúcom mesiaci zvýšila svoj kľúčový úrok o 100 bázických bodov, keďže tempo rastu inflácie sa v júli zrýchlilo na 13,7 %, čo je najviac za 24 rokov.
      MNB zároveň v utorok zvýšila aj jednodňovú depozitnú sadzbu o 100 bázických bodov na 11,2 %.
      Šéfovia centrálnych bánk v Českej republike a Poľsku pritom tento týždeň zopakovali svoj plán zastaviť alebo spomaliť zvyšovanie úrokových sadzieb, keďže sa očakáva, že energetická kríza spôsobená vojnou na Ukrajine utlmí hospodársky rast.
      Ale veľká závislosť Maďarska od energií z Ruska a neistota v súvislosti s vyplatením miliárd eur z fondov EÚ robia jeho menu jednou z najmenej žiaducich. Kurz forintu tento rok klesol voči euru takmer o 12 %.  
      Viceguvernér centrálnej banky Barnabás Virág minulý týždeň skonštatoval, že rast inflácie v Maďarsku sa stále zrýchľuje a neskôr v tomto roku môže dosiahnuť takmer 20 % v dôsledku prudkého zdražovania energií.
      Ekonómovia predpovedajú, že maďarská centrálna banka bude preto pokračovať v presadzovaní tvrdej línie, tzv. jastrabieho stanoviska.

 Späť

Najčítanejšie správy