Ch. Lagardová: ECB bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb

  • September 9, 2022

 20220908_0908.jpg

  Frankfurt nad Mohanom 8. septembra (TASR) - Šéfka ECB Christine Lagardová signalizovala pokračovanie sprísňovania menovej politiky v eurozóne. Dôvodom je vysoká inflácia.
      Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) vo štvrtok rozhodla o bezprecedentnom zvýšení hlavných úrokových sadzieb o 75 bázických bodov. Toto agresívne sprísnenie menovej politiky je podľa šéfky ECB prvým krokom prechodu od prevažne stimulačného nastavenia sadzieb k úrovniam, ktoré zabezpečia včasný návrat inflácie k strednodobému cieľu 2 %.
      Lagardová priznala, že ECB sa vo svojich predchádzajúcich inflačných prognózach mýlila. Poukázala však na to, že niektoré faktory, ako sú pandémia, ruský útok na Ukrajinu či energetické vydieranie Moskvy sa nedajú predpovedať.
      "Takže, beriem vinu na sebe, pretože som šéfkou tento inštitúcie a áno, naše prognózy boli chybné, ale tieto chyby urobili všetci prognostici. Príliš sa od nich nelíšime," uviedla Lagardová na tlačovej konferencii po zasadnutí Rady guvernérov. Zdôraznila však, že experti ECB neustále vylepšujú svoje modely a zahŕňajú do nich faktory, ktoré doteraz nezohľadňovali.
      Lagardová signalizovala, že na základe aktuálneho hodnotenia bude Rada guvernérov na najbližších zasadnutiach zrejme pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, aby utlmila dopyt a zabránila trvalému zvýšeniu inflačných očakávaní. "Pravidelne budeme prehodnocovať smerovanie našej menovej politiky vzhľadom na prichádzajúce informácie a vývoj inflačného výhľadu." Dodala, že rozhodnutia o úrokových sadzbách budú naďalej závisieť od údajov z ekonomiky.

 Späť

Najčítanejšie správy