Premiér: Taliansko je pre SR dôležitou krajinou v čase energetickej krízy

  • September 9, 2022

 Premier-Slovensko-Taliansko-Eduard-Heger-Mario-Draghi-e1662640491272.jpg

   Rím/Bratislava 8. septembra (TASR) - Taliansko je pre Slovensko dôležitou krajinou, a to najmä v čase energetickej krízy. Má k dispozícií LNG (skvapalnený zemný plyn) terminály a disponuje sieťou plynovodov vedúcich priamo na Slovensko. Uviedol to premiér Eduard Heger (OĽANO) po štvrtkovom stretnutí s talianskym predsedom vlády Marion Draghim v Ríme.
      "Z hľadiska diverzifikácie zdrojov prívodu plynu je Taliansko kľúčový partner," povedal Heger. Dodal, že Taliani investujú do rozširovania LNG terminálov a potrubí, aby dokázali dostatočne zásobovať krajiny naprieč Európou.
      Obe krajiny zaviedli opatrenia na pomoc občanom v časoch vysokej inflácie a energetickej krízy. Heger poukázal na to, že Taliansko zaviedlo daň z nadmerného zisku pre energetické podniky, z čoho potom vygenerovali príjmy do rozpočtu. Domácnostiam tak distribuovali jednorazové dávky. Slovensko má podľa Hegera oproti Taliansku výhodu v tom, že zaviedlo reguláciu cien elektriny pre domácnosti do konca tohto roka. "To, čo Taliani zavedú od budúceho roka, sa ešte len tvorí. Takže v tomto sme na jednej lodi," podotkol.
      Draghi s Hegerom hovorili aj o geopolitickej situácii v súvislosti s ruským útokom na Ukrajinu. Slovenský premiér pripomenul, že Taliansko pomáha Ukrajine humanitárne, vojensky i finančne.
      Taliansko čakajú 25. septembra predčasné parlamentné voľby. Premiéri sa rozprávali aj o vnútropolitickej situácii oboch krajín a o dôležitosti jednoty Európskej únie (EÚ). "Je potrebné aj v týchto časoch si túto jednotu zachovať a previesť takýmto spôsobom občanov EÚ cez náročnú energetickú krízu," poznamenal Heger.

 Späť

Najčítanejšie správy