Česká vláda zaviedla strop na ceny energií, platiť bude od novembra

  • September 13, 2022

 energy 6.jpg

    Praha 12. septembra (TASR) - Česká vláda určila maximálne ceny za energie pre domácnosti aj firmy. Uviedol to v pondelok premiér Petr Fiala po mimoriadnom zasadnutí vlády, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
      "Rozhodli sme o národnom riešení súčasných vysokých cien energií, ktoré koncom augusta vystúpali do neakceptovateľných výšok," povedal predseda vlády.
      "Zastropujeme cenu silovej elektriny vrátane DPH na šiestich korunách (0,24 eur) a cenu plynu na troch korunách vrátane DPH za kilowatthodinu. Toto zastropovanie platí pre domácnosti, živnostníkov, podnikateľov - pre tých, ktorí sú braní ako maloodberatelia," vymenoval dotknuté subjekty Fiala.
      Za rovnakú cenu budú energie nakupovať poskytovatelia verejnej služby, napríklad samosprávy, nemocnice, školy a iné inštitúcie. Tie energie nakúpia prostredníctvom štátom určeného dodávateľa.
      Pokles záloh za energie pocítia odberatelia podľa premiéra už v novembri. Fiala dodal, že vláda pripravuje aj riešenie pre priemysel, ktoré predstaví v stredu po rokovaní so zástupcami podnikateľských zväzov. Chystajú ho s ohľadom na súbežne pripravované európske riešenie.

 Späť

Najčítanejšie správy