I. Schnabelová: Napriek hroziacemu poklesu ekonomiky musí ísť ECB s úrokmi nahor

  • September 22, 2022

 EU.jpg

 
      Frankfurt nad Mohanom 22. septembra (TASR) - Eurozóna čelí poklesu ekonomiky, inflácia je však stále príliš vysoká. To znamená, že úrokové sadzby budú musieť pokračovať smerom nahor. Povedala to členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
      "Hroziaci pokles ekonomiky bude mať na infláciu utlmujúci účinok," povedala Schnabelová v rozhovore pre spravodajský portál t-online. "Avšak východiskový bod pri úrokových sadzbách je veľmi nízko, takže je jasné, že musíme pokračovať vo zvyšovaní sadzieb".
      Schnabelová síce zatiaľ stále nepovažuje recesiu za základný scenár vývoja eurozóny, varovala však, že Nemecko sa jej pravdepodobne nevyhne. Nemecká ekonomika je pritom najväčšou ekonomikou eurozóny aj celej Európskej únie.
      Začiatkom septembra ECB v úsilí utlmiť vysokú infláciu zrýchlila sprísňovanie menovej politiky a zvýšila hlavné úrokové sadzby o rekordných 75 bázických bodov. Trhy teraz očakávajú, že na svojom najbližšom zasadnutí v októbri banka kľúčové sadzby opäť zvýši, pričom časť ekonómov očakáva rast o 50 a ďalšia časť opäť o 75 bázických bodov. Schnabelová nenaznačila svoje preferencie, povedala iba, že ECB urobí všetko preto, aby infláciu dostala pod kontrolu.

 Späť

Najčítanejšie správy