Ruské ministerstvo financií chce zvýšiť dane z ropy a plynu

  • September 23, 2022

 Prezzi-petrolio-e-gas.jpg

  Moskva  22. septembra (TASR) - Rusko plánuje v rámci návrhu nového rozpočtu získať viac prostriedkov od producentov ropy a plynu, kým sú ceny komodít vysoké. A použije ich na zníženie deficitu. Uviedol to vo štvrtok minister financií Anton Siluanov. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
      Denník Kommersant v utorok (20.9.) s odvolaním sa na zdroje oboznámené s diskusiami napísal, že Rusko v rokoch 2023 - 2025 zvažuje získať z daní v ropnom a plynárenskom sektore až 3 bilióny rubľov (50 miliárd USD; 50,59 miliardy eur).
      Siluanov na stretnutí vlády povedal, že hlavnými návrhmi v rámci nového rozpočtu sú zvýšenie cla na vývoz plynu potrubím, dane na skvapalnený zemný plyn (LNG) a zavedenie vývozného cla na hnojivá a uhlie.
      Ministerstvo financií chce tiež zvýšenie zdanenia ropného priemyslu, uviedol Siluanov.
      Vláda očakáva, že rozpočtový deficit v budúcom roku dosiahne 2 % hrubého domáceho produktu (HDP) a do roku 2025 klesne na 0,7 % HDP.
      Podľa agentúry RIA ministerstvo financií očakáva v tomto roku rozpočtový deficit na úrovni 0,9 % HDP alebo 1,3 bilióna rubľov.
      Siluanov povedal tiež, že vláda sa plánuje sústrediť na pôžičky na domácom trhu, aby zaplátala dieru v rozpočte. Podľa dokumentu, ktorý videla tlačová agentúra RIA, si ministerstvo plánuje požičať 1,7 bilióna rubľov v roku 2023, 1,9 bilióna rubľov v nasledujúcom roku 2024 a 2 bilióny rubľov v roku 2025. Späť

Najčítanejšie správy