Energie: Toky plynu na východ cez plynovod Jamal klesli na nulu

  • December 5, 2022

 pipeline 2.jpg

  

      Berlín 5. decembra (TASR) - Toky plynu cez plynovod Jamal smerom na východ, z Nemecka do Poľska, klesli v pondelok ráno na nulu, zatiaľ čo ruské dodávky do Európy cez Ukrajinu sa zvýšili. Ukázali to údaje prevádzkovateľov oboch plynovodov. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
        Podľa nemeckého prevádzkovateľa Gascade výstupné toky na stanici Mallnow, ktorá leží v blízkosti hraníc s Poľskom, v pondelok medzi 6.00 a 7.00 h SEČ klesli na nulu z 1.305.783 kilowatthodín v predchádzajúcej hodine.
        Nominácie na transport ruského plynu na Slovensko z Ukrajiny cez hraničný bod Veľké Kapušany dosiahli 41,3 milióna kubických metrov (m3), čo je mierne zvýšenie zo 41 miliónov m3 v predchádzajúci deň, ukázali v pondelok údaje z ukrajinskej prepravnej sústavy.
        Ruský producent plynu Gazprom uviedol, že v pondelok prepraví do Európy cez Ukrajinu 42,4 milióna m3 zemného plynu.
        Toky plynu cez plynovod Nord Stream 1, ktorý vedie cez Baltské more z Ruska do Nemecka, zostali na nule.
        Potrubie bolo zatvorené 31. augusta pôvodne na trojdňovú údržbu, ale už sa znovu neotvorilo, pričom Moskva to pôvodne pripísala technickým problémom, z ktorých obvinila západné sankcie. Medzitým došlo na plynovode k výbuchom, ktoré ho poškodili, a je podozrenie, že išlo o sabotáž.

 Späť

Najčítanejšie správy