Financie: Maďarská centrálna banka svoje kľúčové úrokové sadzby nezmenila

  • Január 25, 2023

pexels-photo-789614.jpeg 

Budapešť 24. januára (TASR) - Maďarská centrálna banka ponechala v utorok svoje kľúčové úrokové sadzby nezmenené. Ekonómovia takéto rozhodnutie očakávali, keďže banka už v minulosti oznámila, že končí s cyklom sprísňovania menovej politiky. TASR o tom informuje na základe správy MTI.
Menový výbor Maďarskej národnej banky (MNB) na svojom prvom zasadnutí v tomto roku ponechal základný úrok na úrovni 13 %.
V súčasnosti je nástrojom banky na boj proti vysokej inflácii a slabému forintu jednodňový depozitný nástroj s úrokovou sadzbou 18 %, ktorý bol mimoriadne vytvorený vlani v októbri a ktorý zostáva nezmenený.
Tento nástroj v podstate nahradil základnú sadzbu a bol vytvorený, keď slabnúci forint a vysoké ceny energií prinútili maďarského premiéra Viktora Orbána k nátlaku na centrálnu banku, aby prijala núdzové opatrenia. MNB v dôsledku toho vlani v októbri zvýšila svoju jednodňovú úrokovú sadzbu zo zabezpečeného (kolateralizovaného) úveru o 950 bázických bodov na 25 %.
Ročná miera inflácie v Maďarsku vzrástla v decembri 2022 na 24,5 % a bola najvyššia za uplynulých 26 rokov. Jadrová inflácia, bez nestálych cien energií a potravín, dosiahla v decembri 24,8 %. Podľa banky bol nárast inflácie výlučne výsledkom zvýšenia cien pohonných hmôt.
Centrálna banka v decembrovej správe predpovedala, že hrubý domáci produkt (HDP) Maďarska vzrástol v roku 2022 o 4,5 až 5 %. V tomto roku banka očakáva jeho zvýšenie o 0,5 až 1,5 % a v roku 2024 o 3,5 až 4,5 %.
Inflačné očakávania MNB zostávajú vysoké, ale efekty spôsobujúce obrat v inflácii sa podľa predstavenstva banky v najbližších mesiacoch zosilnia, keďže ceny energií, surovín a potravín na svetovom trhu klesli. To spolu s vplyvom poklesu domáceho dopytu na ceny a vyčerpania bázických efektov z vlaňajších mesiacov podporuje znižovanie inflácie v priebehu roka.

 Späť

Najčítanejšie správy