Reality: Makléri predpovedajú do konca roka zlepšenie indexu realitného zdravia

  • November 30, 2023

agente immobiliare.jpg 

        Bratislava 29. novembra (TASR) - Index realitného zdravia (IRZ) dosiahol v 3. kvartáli 2023 hodnotu 3,17. Realitní makléri ho hodnotia pozitívnejšie ako predošlý štvrťrok a do konca roka predpovedajú zlepšenie na hodnotu 2,85. To znamená posun k stabilnej situácii okolo hodnoty 2,5. Vyplýva to z analýzy vývoja hodnôt IRZ, o ktorej v stredu informoval realitný portál Nehnuteľnosti.sk.
        "Realitní makléri aktuálne čelia náročnejšiemu obdobiu, a to oveľa viac ako počas pandémie. Vidíme však, že nálada v sektore sa postupne stabilizuje. Na trhu je vidina nového rovnovážneho stavu a predikcia oživenia transakcií, čo vidíme na výsledkoch indexu v súvislosti s lepšou náladou medzi realitnými odborníkmi," uviedol hlavný analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský. Vývoj na trhu sa hodnotí známkou od jedna do päť, pričom päť je najhoršie hodnotenie.
        V transakciách na realitnom trhu stále vedie Bratislavský kraj, ich podiel však klesá. V 3. štvrťroku 2023 sa v kraji uskutočnilo 43,72 % transakcií, ide o pokles zo 45,1 % v 2. kvartáli tohto roka.
        Podľa realitného portálu sú tu tvorcovia IRZ pesimistickejší, 3. štvrťrok v Bratislavskom kraji hodnotili indexom 3,22, s výhľadom na zimu 2,92. Realitní odborníci z ostatných krajov hodnotili 3. kvartál indexom 3,17, s výhľadom na 2,85. Za Bratislavou v rozsahu realitných obchodov nasleduje Trnavský (19,05 %), Žilinský (14,62 %) a Košický kraj (13,42 %).

 

 Späť

Najčítanejšie správy