Takmer polovica investorov v Európe plánuje znížiť expozíciu voči sektoru realít

  • Január 18, 2024

 casa.jpg

Londýn 17. januára (TASR) - Takmer polovica investorov v Európe plánuje znížit v najbližšom období svoju expozíciu voci realitnému sektoru. Dôvodom sú vyššie úrokové sadzby a pokles cien. Ukázal to prieskum európskeho združenia INREV, ktorého výsledky zverejnila agentúra Reuters.
Celkovo 43 % z oslovených investorov v Európe plánuje v najbližších dvoch rokoch znížit objem investícií do nehnutelností. Najnovšie císlo tak poukazuje na zhoršenie situácie v sektore, kedže na zaciatku roka 2023 malo takéto plány na najbližšie dva roky 37 % európskych investorov.
Zredukovat svoju expozíciu voci realitnému sektoru majú aj investori v Severnej Amerike, pesimizmus medzi týmito investormi však nie je taký výrazný ako v prípade investorov z Európy. V prospech zníženia objemu investícií do realít v tomto aj budúcom roku sa vyjadrilo 32 % investorov zo Severnej Ameriky.
Podstatne optimistickejší sú investori z oblasti Ázie a Tichomoria. Ani jeden neuviedol, že by mal v pláne v najbližších dvoch rokoch zredukovat svoju expozíciu voci realitnému sektoru. INREV uskutocnil prieskum celosvetovo na vzorke 90 investorov, ktorí majú v správe aktíva v hodnote 830 miliárd eur.
"Európski investori sú najpesimistickejší," zhodnotila výsledky prieskumu riaditelka oddelenia výskumu INREV Irina Pylypcuková. Ako dodala, v rámci Európy sa preferovanou destináciou pre investície do realít stala Británia, ktorá sa na túto pozíciu vrátila po šiestich rokoch.
 Späť

Najčítanejšie správy