Talianski poľnohospodári sa sťažujú na mimoriadne miernu zimu

  • Február 9, 2024

 siccità dei terreni.jpg

Rím 8. februára (TASR) - Nezvyčajne mierne zimné počasie a sucho v Taliansku ničia úrodu a ohrozujú živobytie farmárov, varovalo talianske poľnohospodárske združenie Coldiretti. Niektoré rastliny kvitnú príliš skoro a pokles teplôt im spôsobí škody, uviedlo združenie vo štvrtok. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Suché obdobie hrozí aj narušením výsevu obilnín, strukovín a zeleniny, čo bude mať tiež vplyv na krmivá pre zvieratá, upozornila organizácia. Talianske poľnohospodárstvo podľa jej vyhlásenia viac ako ktorákoľvek iná časť ekonomiky denne pociťuje dôsledky klimatických zmien. Potrebné sú preto opatrenia, ktoré farmárom pomôžu reagovať na meniace sa počasie a jeho vplyvy na cykly pestovania plodín, hospodárenie s vodou a pôdu.
Obavy z následkov klimatických zmien spolu s nízkymi cenami produktov, rastúcimi nákladmi a lacným dovozom viedli talianskych poľnohospodárov k tomu, aby sa pripojili ku kolegom z ďalších európskych krajín a zorganizovali masové protesty.
Zima bola mimoriadne mierna aj v iných častiach južnej Európy, pričom v Španielsku bol zaznamenaný najteplejší január v histórii meraní, čo zhoršilo problémy s dlhodobým suchom v regiónoch Katalánsko a Andalúzia.


 Späť

Najčítanejšie správy