Auto: Talianska vláda neplánuje kúpiť podiel v skupine Stellantis

  • Február 20, 2024

 stella.jpeg

Rím 19. februára (TASR) - Talianska vláda neplánuje kúpit podiel v automobilovej skupine Stellantis, mohla by tak však urobit, ak by ju spolocnost o to požiadala, vyhlásil v pondelok minister priemyslu Adolfo Urso. Možnost, že štát kúpi akcie skupiny, minister naznacil zaciatkom februára. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
"Dnes je zrejmé, že to nie je na programe dna," povedal Urso. Ak by však spolocnost povedala, že "bezpodmienecne" potrebuje taliansky verejný podiel, potom by, samozrejme, prišla diskusia a konfrontácia, dodal. Skupina Stellantis vznikla v roku 2021 zlúcením francúzskej spolocnosti PSA Peugeot-Citroën a automobilky Fiat-Chrysler Automobiles, ktorá zahrna talianske znacky Fiat, Alfa Romeo, Maserati a Lancia. Skupina tak zabezpecuje prakticky všetku výrobu automobilov v Taliansku.
Premiérka Giorgia Meloniová viackrát obvinila Stellantis, že uprednostnuje záujmy Francúzska pred záujmami Talianska a zrod skupiny oznacila za "údajnú" fúziu, ktorá "v skutocnosti maskovala prevzatie Francúzskom". Francúzska vláda vlastní 6 % skupiny Stellantis.
Generálny riaditel skupiny Carlos Tavares minulý týžden potvrdil záväzok dohodnutý s vládou v Ríme, na základe ktorého by mal Stellantis zvýšit produkciu v Taliansku do konca tejto dekády na jeden milión vozidiel z približne 750.000 vyrobených v minulom roku. 
 Späť

Najčítanejšie správy