Premiér: Jednostranné zvýhodnenie Ukrajiny má na SR vážne ekonomické vplyvy

  • Február 23, 2024

 Fico.jpg

Bratislava 22. februára (TASR) - Jednostranné zvýhodnenie Ukrajiny má vážne ekonomické vplyvy na SR, osobitne v oblasti polnohospodárstva. Pre slovenskú vládu je jedinou cestou pokracovat v realizácii zákazu dovozu polnohospodárskych produktov z Ukrajiny. Vyhlásil to vo štvrtok premiér Robert Fico (Smer-SD).
"Predstavte si, že na trh EÚ môžete bez cla a akýchkolvek kvót dovážat polnohospodárske produkty. Poškodzuje to slovenských polnohospodárov, ktorí nemôžu byt konkurencieschopní a strácajú aj svoje tradicné odbytiská, ktoré obsadzujú zvýhodnené polnohospodárske produkty z Ukrajiny," priblížil premiér.
Ako dodal, znacná cast ukrajinských komodít urcených mimo územia EÚ koncí v clenských štátoch únie, co vedie k totálne neférovým podmienkam na vnútornom európskom trhu. "Vcera na môj pokyn slovenskí zástupcovia v orgánoch EÚ hlasovali proti návrhu Európskej komisie (EK) predlžit režim obchodnej liberalizácie v prospech Ukrajiny o další rok, až do 5. júna 2025," uviedol Fico.
Postoj EK podla neho len potvrdzuje, že pre slovenskú vládu je jedinou cestou pokracovat v realizácii zákazu dovozu polnohospodárskych produktov z Ukrajiny. Momentálne ide o 14 produktov. "Zákaz budeme predlžovat a aktualizovat podla slovenských potrieb. Mám pochopenie pre potreby Ukrajiny, ale na prvom mieste musí byt pre slovenskú vládu slovenský polnohospodár a obcan," uzavrel Fico.
Problémy polnohospodárov vyústili do štvrtkových protestov, v rámci ktorých sa kolóna traktorov zastavila aj pred Zastúpením Európskej komisie. Slovenská polnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) predniesla na mieste svoje požiadavky a odovzdala ich zastúpeniu. Polnohospodári odmietajú prísne environmentálne obmedzenia EÚ, rastúcu byrokraciu, uvolnenie dovozu agrokomodít z tretích krajín, ale dožadujú sa aj urýchleného vyplatenia priamych podpôr. Polnohospodári chcú vyrábat a nie byt úradníkmi, uviedol šéf SPPK Emil Macho.
 
 Späť

Najčítanejšie správy