Priemysel: Zisk poľskej ropnej spoločnosti Orlen klesol vlani o vyše 30 %

  • Február 23, 2024

 orlen.jpg

Varšava 22. februára (TASR) - Poľský petrochemický koncern Orlen zaznamenal v minulom roku pokles zisku o vyše 30 %, pod čo sa veľkou mierou podpísal záver roka. Za 4. kvartál sa zisk spoločnosti prepadol takmer o dve tretiny. Informovala o tom agentúra Reuters.
Orlen vo štvrtok zverejnil, že za minulý rok dosiahol čistý zisk 27,55 miliardy zlotých (6,38 miliardy eur). To je o 30,5 % menej než v roku 2022. Výsledky výrazne ovplyvnil posledný štvrťrok, za ktorý zisk Orlenu klesol o 60 % na 7,35 miliardy zlotých. Dôvodom bol pokles cien rafinovaných produktov, ako aj nižší objem predaja.
Zisk pred úrokmi, daňami a odpismi (EBITDA) dosiahol vo 4. štvrťroku 11,16 miliardy zlotých. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka klesol tento zisk o 5 miliárd zlotých.
Orlen okrem toho oznámil, že v roku 2024 plánuje výdavky na úrovni 38,4 miliardy zlotých, z čoho veľkú časť chce investovať do ďalšieho prieskumu a ťažby. Zároveň dodal, že plánuje rozvoj svojich prevádzok na domácom trhu, ako aj v Nórsku a Českej republike.


 Späť

Najčítanejšie správy