Eximbanka: Do strategických projektov EÚ sa môžu zapojiť aj slovenskí exportéri

  • Marec 14, 2024

 progetto europeo.jpg

Bratislava 13. marca (TASR) - Európski exportéri celia na zahranicných trhoch viacerým výzvam, vrátane cenovej konkurencie spolocností z tretích krajín, využívajúcich rôzne formy štátnej podpory. Európska komisia (EK) pripravila stratégiu Global Gateway pre podporu konkurencieschopnosti európskeho priemyslu a rozvoja partnerských rozvojových krajín. Do realizácie strategických projektov EÚ sa môžu zapojit aj slovenskí exportéri, informovala v stredu Eximbanka SR.
"Európska únia si uvedomuje znižujúcu sa konkurencieschopnost európskych exportérov, na ktorú majú vplyv aj bezprecedentné výzvy súcasnej geopolitickej situácie. Súbežne s tým sa krajiny EÚ zaviazali plnit aj svoje medzinárodné záväzky v oblasti dodržiavania cielov udržatelného rozvoja, tzv. Agendu 2030," priblížila banka.
Iniciatíva Global Gateway má globálnu pôsobnost a je zameraná na cielenú podporu projektov, predovšetkým v oblasti infraštruktúry, digitalizácie, ochrany zdravia, vodných zdrojov, vzdelávania a udržatelnej energetiky, ktoré majú pre EÚ strategický význam. Cielom je využit prostriedky Európskeho fondu pre udržatelný rozvoj plus (EFSD+) vo výške 80 miliárd eur, a tým mobilizovat prostredníctvom štátnych inštitúcií a privátnych investorov celkový objem prostriedkov na strategické investície až do sumy 300 miliárd eur do roku 2027.
Oprávnené štátne inštitúcie, rozvojové banky, exportno-úverové agentúry, ale aj komercné banky a privátne fondy aktuálne hladajú spôsoby, ako lepšie spolupracovat a ponúknut európskym vývozcom komplexné riešenia, ktoré pomôžu zvýšit ich úspešnost na trhoch rozvojových krajín. Eximbanka je v podmienkach Slovenska oprávneným a implementacným partnerom EÚ pre podporu strategických projektov využitím grantových a zárucných nástrojov EÚ.
"Slovenské firmy majú potenciál uspiet aj v konkurencii na svetových trhoch. Iniciatíva EK Global Gateway predstavuje príležitost v uplatnení sa na trhoch rozvojových krajín s využitím podpory zo spolocných rozpoctových zdrojov EÚ, do ktorých prispieva aj Slovenská republika. Slovenskí exportéri majú možnost zapojit sa do strategických projektov EÚ v pozícii primárnych realizátorov alebo subdodávatelov," vysvetlil generálny riaditel Eximbanky Rastislav Podhorec.
Zároven budú mat podla neho možnost využit kombinované možnosti podpory, a to prostredníctvom štandardného portfólia Eximbanky a nástrojov EÚ. "Okrem štandardnej podpory im budeme vediet poskytnút aj zaujímavé štruktúrované financovanie udržatelných projektov v rozvojových krajinách," doplnil.
Pre identifikáciu potrieb slovenských exportérov so záujmom expandovat na rozvojové trhy je spustený monitoring požiadaviek a preferencií odvetví, zahranicných trhov, ci potenciálneho dopytu slovenských firiem na internetovej stránke www.eximbanka.sk.
 
 Späť

Najčítanejšie správy