Ráž: Odhadovaná suma za výstavbu D1 Turany - Hubová je okolo miliardy eur

  • Marec 15, 2024

 jozef Raz.jpg

Hubová 14. marca (TASR) - Odhadovaná suma za výstavbu úseku dialnice D1 Turany - Hubová sa pohybuje okolo miliardy eur. Uviedol to vo štvrtok po stretnutí so starostami z regiónov Liptova a Turca minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD). Ide o poslednú nerozostavanú cast dialnice D1 medzi Bratislavou a Košicami. Šéf rezortu dopravy zároven dodal, že jedinou dnešnou možnou alternatívou výstavby tohto úseku je tunelový variant.
"Medzi miestnymi starostami nadalej nepanuje úplná zhoda v tom, ktorý variant výstavby sa javí ako lepší alebo výhodnejší. Z ôsmich obcí väcšina podporuje ten variant, ktorý máme dnes daleko lepšie rozpracovaný, a to tunelový. Dve obce, Krpelany a Ratkovo, sú proti, boja sa straty podzemných vôd," vysvetlil minister. Tieto obce podali aj odvolanie voci výnimke z vodnej EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie, pozn. TASR), ktorú udelil Okresný úrad v Žiline.
Momentálne je tak podla Ráža na tahu ministerstvo životného prostredia, sekcia vôd, ktorá bude rozhodovat o tom, ci úrad v rozhodovaní nepochybil. "Po odvolacom konaní podáme žiadost o vydanie územného rozhodnutia. V prípade, ak sa nám dovtedy podarí presadit zákon o strategických investíciách, pôjdeme priamo do stavebného konania. Všetky dotknuté obce budú úcastníkmi konania a môžu si v rámci neho uplatnit všetky potrebné kompenzacné opatrenia a vyvolané investície," priblížil šéf rezortu dopravy. Ubezpecil, že ministerstvo dalej pokracuje v prípravných procesoch.
Okrem Krpelian a Ratkova vznieslo námietku aj dalších pät úcastníkov. Kedy by posledný úsek mohli zacat stavat, nateraz podla ministra nie je jasné. Zhodnotil však, že pôjde o mimoriadne drahý kus dialnice.
Starosta Ratkova Rastislav Frkán zhodnotil, že zo stretnutia s ministrom odchádza nespokojný. Nesúhlasí s tým, aby bola udelená výnimka. "Myslím si, že ked chcú riešit tunel a vedia, že to má mat vplyv na vodu, majú to riešit bez výnimky," poznamenal. Obávajú sa, že budú mat menej vody a bude nekvalitná. Za najvýhodnejší považujú povrchový variant. "Všetci nás obvinujú, že my, starostovia z Turca, predlžujeme výstavbu dialnice, ale tak to nie je. My sa len bránime. Štát 15 rokov nekonal a teraz chcú za pol roka všetko vyriešit cez výnimky. Nemyslím si, že je to správne," uzavrel.
 
 Späť

Najčítanejšie správy