NKÚ: Kontrola na ÚÚPV odhalila vysoké odmeny či nákup luxusných áut

  • Marec 25, 2024

 UUPV.jpg

Bratislava 22. marca (TASR) - Viactisícové odmeny pre niektorých zamestnancov, nevýhodný nájom priestorov ci nákup luxusných vozidiel v športovej výbave - aj to sú nedostatky, ktoré zistili kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR pri kontrole na Úrade pre územné plánovanie a výstavbu (ÚÚPV) SR. V piatok o tom informovala hovorkyna NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
"Úrad pre územné plánovanie porušil viacero zákonov, napríklad o verejnom obstarávaní, financnej kontrole a audite ci rozpoctových pravidlách. Pri nákupe služobných áut nedodržal nariadenie vlády o výdavkových limitoch a nepostupoval ani v súlade s národnou protikorupcnou politikou," uviedol NKÚ.
NKÚ pri kontrole zistil, že pri odmenovaní zamestnancov absentovali jednoznacne stanovené kritériá. "Nadštandardné a svojvolné odmenovanie odhalili napríklad v kancelárii predsedu ÚÚPV, kde jej vedúci štátny zamestnanec dostal v júni 2023 mimoriadnu odmenu vyššiu ako 22.000 eur bez vecného zdôvodnenia. Generálny tajomník úradu získal za dva mesiace roku 2023 odmenu viac ako 11.000 eur," zistili kontrolóri. Upozornili tiež na niektoré vysoké platy, ktoré nezodpovedali zaradeniu pracovníka do platovej triedy.
Kontrolóri poukázali aj na množstvo dohôd o prácach mimo pracovného pomeru, ktoré úrad od svojho vzniku uzatvoril. V roku 2022 ich bolo 33, vlani ÚÚPV uzatvoril 83 takýchto dohôd. Ich uzatvorenie podla NKÚ nedokázal úrad racionálne zdôvodnit. "Dalšie zistenie poukazuje na nesúlad s Protikorupcnou politikou SR, ked v niektorých mesiacoch pracovala na dohodu osoba v príbuzenskom vztahu s vedúcim štátnym zamestnancom úradu," skonštatoval NKÚ.
Kontrola NKÚ odhalila aj predražené nákupy 13 služobných vozidiel v celkovej cene takmer 510.000 eur. ÚÚPV podla kontrolórov napríklad nevedel zdôvodnit nákup troch luxusných áut s nadštandardnou doplnkovou výbavou za 233.600 eur. Nevýhodná je podla kontrolórov aj zmluva o nájme nebytových priestorov v bratislavskej novostavbe za 9,78 milióna eur.
"Dlhodobo vládu upozornujeme na potrebu zriadit úcelovú štátnu organizáciu, ktorá by zabezpecila efektívnu a hospodárnu správu administratívnych verejných budov. Tá by mala okrem iného na starosti správu nehnutelností, vdaka comu by si verejné inštitúcie nemuseli priestory hladat samy. Neuzatvárali by tak zmluvy casto za nevýhodných podmienok, prípadne v drahých súkromných priestoroch," doplnila podpredsednícka NKÚ Henrieta Crkonová.
Nedostatky kontrolóri zistili aj pri spolupráci s Technickou univerzitou Košice (TUKE), kde podla NKÚ úrad obišiel zákon o verejnom obstarávaní a nevedel vydokladovat použitie vyše ôsmich miliónov eur, ktoré ÚÚPV poskytol univerzite bez vystavenia faktúr.
 
 Späť

Najčítanejšie správy