Česko zaznamenalo vo februári rekordný obchodný prebytok

  • Apríl 9, 2024

  trasporti-spedizioni-repubblica-ceca.jpg

Praha 8. apríla (TASR) - Česká republika vykázala vo februári obchodný prebytok takmer 35 miliárd Kč, čo predstavuje najvyšší prebytok zahraničného obchodu v histórii meraní. Uviedol to v pondelok Český štatistický úrad (ČSÚ). Informovali o tom portály RTTNews a tradingeconomics.
Obchodný prebytok Česka dosiahol vo februári 34,6 miliardy Kč (1,37 miliardy eur), zatiaľ čo v rovnakom období minulého roka zaznamenal prebytok 14,8 miliardy Kč a v januári 5,5 miliardy Kč. Výsledok za február tohto roka je tak najlepší od začatia zverejňovania príslušných údajov v roku 2005.
Výsledky vysoko prekonali aj očakávania analytikov. Tí počítali s obchodným prebytkom iba na úrovni 8,9 miliardy Kč.
Pod pozitívne údaje o vývoji obchodu za február sa podpísal prudký rast exportu. Vývoz vzrástol medziročne až o 10,2 %, zatiaľ čo dovoz sa zvýšil o 4,9 %.
Za dva mesiace tohto roka zaznamenalo Česko obchodný prebytok 40,1 miliardy Kč, čo v medziročnom porovnaní predstavuje rast takmer na dvojnásobok. Za dva mesiace roka 2023 vykázala Česká republika prebytok zahraničného obchodu na úrovni 22,7 miliardy Kč. Vývoz sa zvýšil o 2,3 %, zatiaľ čo dovoz o 0,1 % klesol.
 Späť

Najčítanejšie správy