B. Le Maire navrhuje uprednostňovanie európskych firiem pri verejnom obstarávaní

  • Apríl 10, 2024

  germany_france_politics_29685-9604616bafa5437192303d69009a3958-scaled-676x451.jpg

Paríž 9. apríla (TASR) - Európska únia by mohla zvážiť, či nezavedie pravidlá, ktoré by zvýhodnili európskych výrobcov v oblasti verejného obstarávania. Uviedol to v týchto dňoch francúzsky minister financií Bruno Le Maire v súvislosti s rastúcou konkurenciou zo strany Číny a Spojených štátov. Informovala o tom agentúra Reuters.
Le Maire na spoločnej tlačovej konferencii s ministrami z Nemecka a Talianska povedal, že by bolo vhodné vyčleniť časť kontraktov v oblasti verejného obstarávania v prospech produktov vyrobených v EÚ alebo stanoviť podiel európskych výrobkov v týchto kontraktoch napríklad na 40 %, 50 % či 60 %. Minister to považuje za možné riešenie v súvislosti s rastúcou konkurenciou zo strany štátov ako Čína, kde štandardy na pracovnom trhu a v oblasti ochrany životného prostredia sú voľnejšie než v EÚ. Zároveň by to bola aj odpoveď na rastúci protekcionizmus zo strany USA.
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck a taliansky minister priemyslu Adolfo Urso s názorom francúzskeho kolegu o potrebe väčšej pomoci európskym výrobcom súhlasili, čo sa však týka samotného návrhu, boli zdržanlivejší. Habeck uviedol iba toľko, že európski producenti potrebujú rovnaké pravidlá hry, Urso však dodal, že opatrenia s cieľom podporiť konkurencieschopnosť Európy v oblasti technológií musia byť v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
 Späť

Najčítanejšie správy