EÚ dláždi cestu pre bezpečnú integráciu "aerotaxi" a inovatívne využitie dronov

  • Apríl 11, 2024

 aerotaxi.jpg

Brusel 10. apríla (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu prijala súbor opatrení na riešenie bezpecnostných výziev spojených s novo vznikajúcimi koncepciami a službami leteckej mobility. Rovnako na zaistenie toho, že ich prevádzka bude rovnako bezpecná ako prevádzka v pilotovanom letectve.
Nový legislatívny balík sa zameriava na dve nové oblasti v letectve - lietadlá schopné vertikálneho vzletu a pristátia (VTOL), tiež oznacované ako pilotované aerotaxi, ciže malé komercné lietadlá, vykonávajúce krátke lety na požiadanie, a tiež na vysokorizikové operácie bezpilotných dronov.
Cielom je zjednotit a zefektívnit regulacné prostredie v clenských štátoch Európskej únie (EÚ), zlepšit dohlad a prevádzkové bezpecnostné normy.
Opatrenia napríklad zavedú nové požiadavky a postupy certifikácie letovej spôsobilosti v celej EÚ pre VTOL s posádkou a bez posádky, pricom sa budú riešit riziká fyzickej integrity a digitálnej bezpecnosti, ktoré by mohli ovplyvnit ich bezpecnú prevádzku.
Nové opatrenia zahrnajú aj požiadavky na preukaz spôsobilosti pilota aerotaxi, pravidlá integrácie VTOL do vzdušného priestoru (definícia letových trás, pravidlá vzletu a pristátia, atd.), ako aj osobitné pravidlá, umožnujúce týmto lietadlám vykonávat záchrannú zdravotnú službu a záchranné operácie.
Eurokomisárka pre dopravu Adina Valeanová v správe pre médiá uviedla, že s týmto regulacným rámcom EÚ opätovne potvrdzuje svoju pozíciu globálneho lídra v oblasti bezpecnosti a inovácií v letectve.
"Táto iniciatíva slubuje otvorenie plného potenciálu inovatívnej leteckej mobility, cím sa stanovia nové štandardy pre mestskú dopravu v 21. storocí a pre budúcnost," vysvetlila komisárka.
Uvedený legislatívny balík je klúcovou akciou v rámci stratégie EÚ pre bezpilotné lietadlá 2.0, ktorú eurokomisia predstavila v novembri 2022. Jej cielom je podporit inteligentné a udržatelné odvetvie bezpilotných lietadiel v celej Európe.
 Späť

Najčítanejšie správy