VW Slovakia zaznamenal vlani historicky najvyšší obrat 11,76 mld. eur

  • Apríl 15, 2024

  image.img.1280.jpg

Bratislava 12. apríla (TASR) - Volkswagen (VW) Slovakia zaznamenal za rok 2023 obrat vo výške 11,76 miliardy eur, čo predstavuje historicky najvyššiu sumu. Zisk pred zdanením sa zvýšil o 15 % na 319 miliónov eur. Investične silné obdobie pokračovalo aj v uplynulom roku, pričom výška investícií do nových projektov dosiahla 423,6 milióna eur. Informovali o tom v piatok na výročnej tlačovej konferencii predstavitelia spoločnosti.
"Výsledky za rok 2023 odzrkadľujú veľké nasadenie tisícok zamestnancov naprieč celým podnikom v kombinácii s efektívnym využívaním zdrojov, so znižovaním nákladov a s čiastočnou stabilizáciou dodávateľského reťazca. Toto všetko sa nám podarilo napriek ešte stále pretrvávajúcim náročným globálnym podmienkam. Zároveň sme úspešne odštartovali sériovú výrobu šiestich produktových noviniek, za čo úprimne ďakujem celému tímu," uviedol Wolfram Kirchert, predseda predstavenstva a člen predstavenstva pre technickú oblasť vo Volkswagen Slovakia. Podnik sa aktuálne sústreďuje na zachovanie konkurencieschopnosti, ktorá je kľúčová pri budúcom zabezpečení výrobného programu a zamestnanosti.
Vďaka zlepšujúcej sa situácii v dodávateľskom reťazci a logistike zvýšil Volkswagen Slovakia počet vyrobených vozidiel o 22,4 % na 328.927 kusov. Najväčšie zmeny nastali v treťom segmente, kde bola koncom roka ukončená výroba modelov Volkswagen up! a e-up! spolu s kompaktným SUV Škoda Karoq. Nahradili ich nové generácie modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb Combi, ku ktorým nedávno pribudla v sériovej výrobe Škoda Superb vo verzii limuzína. Aktuálne sa tak v Bratislave vyrába v troch segmentoch osem modelov štyroch koncernových značiek. V martinskom závode bolo vlani vyrobených 22.821.903 komponentov pre prevodovky a podvozky.
Ako najväčší exportér v krajine vyváža Volkswagen Slovakia vyrobené vozidlá do viac ako 100 krajín celého sveta. Najväčšími regiónmi z pohľadu obratu sú Európa (40 %), Severná Amerika (25 %) a Čína (20 %). Materiál na výrobu vozidiel nakúpil vlani v objeme 9,7 miliardy eur, z ktorých 26 % utŕžili lokálni, slovenskí dodávatelia. Prvé miesto si drží Nemecko (32 %) a na tretej priečke je Maďarsko (20 %). Z pohľadu počtu druhov dielov majú s výrazným náskokom najväčší podiel dodávatelia pôsobiaci na Slovensku.
Cieľom spoločnosti VW Slovakia je udržateľnosť vo všetkých oblastiach pôsobenia. Do roku 2025 sa zaviazala znížiť spotrebu energie a vody a eliminovať produkciu CO2, prchavých organických látok a odpadu na zneškodňovanie na jedno vyrobené vozidlo o 59 % v porovnaní s referenčným rokom 2010. Zároveň priebežne investuje do najlepších dostupných technológií (BAT), podporuje biodiverzitu a aktívne sa zapája do projektov, ktoré majú pozitívny vplyv na životné prostredie.
Volkswagen Slovakia vyrobil na Slovensku od roku 1991 viac ako sedem miliónov vozidiel. Je pilierom slovenského exportu a zároveň najväčším súkromným zamestnávateľom v krajine. Volkswagen Slovakia je spolu so svojimi zamestnancami jedným z najväčších prispievateľom do verejných rozpočtov. Spoločnosť preinvestovala na Slovensku od svojho vzniku viac ako 5,5 miliardy eur.
 Späť

Najčítanejšie správy